Diyet ve ZayıflamaSağlık

Yoğurtlu Patates Diyeti Nasıl Yapılır?

Yoğurtlu Patates Diyeti Nedir?

Patates ve yoğurt birbirini hem besin değerleri olarak hem de lezzet olarak dengeleyen bir yiyecek karışımı olarak diyette kullanılabilir. Fakat sadece bu besinle birkaç günden fazla patates diyeti yapmamalısınız. Unutmayın diyetin amacı sadece kilo vermek değil aynı zamanda sağlıklı bir vücuda sahip olmaktır. Aynı besinlerle uzun süre beslenmek vücudunuzun ihtiyacı olan kaynaklara tam olarak erişememesine sebep olacağı için kilo vereyim diye sağlığınızdan olabilirsiniz.

Bu yazımızda; Yoğurtlu patates diyeti nedir? Yoğurtlu patates diyeti nasıl yapılır? Yoğurtlu patates diyeti kaç kaloridir? Yoğurtlu patates diyetinin yan etkileri var mıdır? Sorularınıza cevap bulacaksınız.

Yoğurtlu Patates Diyetinin Öğünlerindeki Miktarlar

Sabah öğününde 3 adet zeytin, az bir miktar lor peyniri, 2 adet haşlanmış yumurta tüketilir. Öğlen öğününde 1 adet haşlanmış yumurta ve 4 kaşık yoğurt, akşam da sadece 8 kaşık yoğurt tüketmelisiniz. Aynı sistem 3-4 gün boyunca sürdürülebilir. Normal diyete devam ederken protein içeren besinleri daha da çoğaltmalısınız.

Yoğurtlu Patates  Diyetinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Az yağlı veya yağsız yoğurt ve haşlanmış patates, diyette kullanabileceğiniz, tok tutan, bağırsakları düzgün çalıştıran bir karışımdır. Yoğurtlu patates diyeti yaparken bunu birkaç günden fazla sürdürmemeniz ve genel beslenme düzeninize ekstra önem vermeniz önerilir. Tek tip besinler bağışıklık sisteminizin çökmesine neden olabileceği için sağlıklı beslenmeye ve hareketi artırmaya odaklanmak gerekir.

Patates Diyetinde Glisemik İndeks

Nişastalı yiyeceklerin hepsinde glisemik indeks genel olarak yüksektir. 80 ve üzerindeki yiyecekleri haşlama tekniği ile pişirseniz bile bir süre sonra vücudunuz kilo toplamaya başlar. Yoğurt, şekeri dengeleyici bir besin olsa da tek tip beslenme ile diyet yapılması pek önerilmez. Birkaç gün içerisinde tek tip beslenerek toksinleri atabilir ve şişliğinizi azaltabilirsiniz. Ama tekrarlıyoruz yoğurtlu patates diyetini birkaç günden uzun bir süre uygulamayın.

Yoğurtlu Patates Diyeti Kaç Kalori

Yoğurtlu patates diyetinin  kalori miktarı tek haşlama patates olarak düşünülürse 93 kaloridir. 200 gram haşlanmış patates ise 183 kalori civarındadır. Patates büyüklüğü ve miktarına göre 300 gramda kalori 280’e çıkar.  Kızartmada bu sayı katlanarak artacaktır. Yoğurt kalorisi ise az yağlı olanlarda 100 gramı 60 kalori civarındadır.   Bütün bir gün boyunca haşlanmış patates ve yoğurt porsiyonu yerseniz 800 kaloriye yakın alırsınız. Bu 1200 kcal günlük alım miktarının altındadır ve hareketli yaşamı olanlar için tehlikeli olabilir. Hareketsiz yaşamı olanlar için de tek tip beslenme sorun olarak görülmelidir.

Patatesli Yoğurt Diyetinin Yan Etkileri

Tüm gün boyunca tek bu besinlerle kilo vermeye çalıştığınızda halsizlik, yorgunluk hissini yoğun biçimde yaşayabilirsiniz. Çünkü yetersiz protein almış olursunuz. Vücudun kilo vermesinde en çok protein içeren maddeleri tüketmesi en ideal kilo verme şeklidir. Bu yüzden günlük olarak dengeli beslenme sağlığınız için çok önemli.

Günlük Ne Kadar Su Tüketmeli

Diyet yaparken günlük su tüketimi 2 litre 3 litre arasında olmalıdır.  Beslenme şekliniz her nasıl olursa olsun bu su vücudun ihtiyacı olan genel ortalama olarak da düşünülebilir. Fakat aç karnına sabahları içtiğiniz su diyet yaparken fazladan 100 kalori harcamanız için artı sağlayabilir. Çünkü gece boyunca harcanan suyun yerine yenisi eklendiğinde, oksijenin ilk vücuda girişinde yağları yaktırıcı etkisi vardır.

Haşlanmış Patatesle Yapılabilecek Alternatif Yiyecekler

Haşlanmış patatesi salata haline getirerek tüketebilirsiniz. Yeşillikle beraber bir miktar sirke ekleyerek öğle saatlerinde tüketebilirsiniz. Yoğurt yerine birkaç gün bu yeşillikleri koyarak da bu diyeti uygulayabilirsiniz. Nişasta, yağ ve karbonhidrat bir araya gelmemesi gereken maddelerdir. Bu nedenle patates salatasına yağ eklememek önerilir.

Yoğurtlu Patates Közlemesi

Patatesi önce haşladıktan sonra ardından kabuklarıyla beraber hafif şekilde közleyerek veya fırında öylece kızartarak tüketebilirsiniz. İsterseniz bir haşlama patatesi fırında kızartıp içine yoğurt doldurabilirsiniz. Bu şekilde hafif kıtırtı ile tüketim yapmış olursunuz. İsteyenler kızarmış kabuk da yiyebilir.

Protein Üzerine Patates

Proteini bol yiyeceklerin üzerine haşlanmış patates yediğinizde kilo verme yöntemleri açısından uygun bir davranışta bulunmuş ve beslenme sırasına dikkat etmiş olursunuz. Genel beslenme kuralı olarak önce proteine sonra karbonhidrata odaklanarak yemekleri yemelisiniz. Bu sayede şekeriniz hızlı yükselmez ve yağ biriktirmenize de gerek kalmaz. Önce et, yumurta ürünleri vs. ardından diğer doğal besinleri tüketmelisiniz.

İlgili Makaleler

3 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu