GüzellikModaSağlık

Topuklu Ayakkabı Giymemek İçin 10 Neden

Topuklu Ayakkabı Giymemek İçin 10 Neden

Topuklu ayakkabı pek çok kıyafetin tamamlayıcısı. Peki, topuklu ayakkabı giymemek için 10 eden olduğunu biliyor muydunuz?

Sağlığınız için topuklu ayakkabı giymemek için 10 neden üzerinden kendinizi sınırlandırabilirsiniz. Kendinizi şık göstermenin ötesinde, sağlıksız bir duruma ilerliyor olduğunuzu bilmek caydırıcı olabilir. Bir süre sonra güzel görünmek için tercih ettiğiniz topuklu ayakkabıların fiziki anlamda da sizi kötü duruma düşürecek sağlık sorunlarını ortaya çıkardığını belirtmek yeterli olur mu? İşte detaylar…

1-Ayağımda Fazla Kemik mi Var Düşüncesi Oluşabilir!

Ayakta fazla kemik mi var? Ayak başparmağının dışa doğru dönerek çıkıntılı bir görünüm alması söz konusu olabilir. Bu durum halluks valgus rahatsızlığı olan hastalarda olur. Birçok hasta ayağında fazla kemik olduğunu düşünür. Ancak bu durum ayakta başka bir kemiğin oluşması değil, direkt olarak ayakta tarak kemiğinin daha belirgin hale gelmesi demektir. Kemik kayması ile size fazla kemik oluştu mu sorusunu akıllara getirebilir.

2- 6 Santimden Fazla Topuklu Ayakkabıda Sorunlar Daha Da Büyüyor!

Yapılan araştırmalara göre 6 cm den daha yüksek topuklu ayakkabı giyilmesi durumunda, ayakkabının burnunun geniş olduğu tasarımlar da dahi halluks valgus gelişimi olumsuz etkileniyor. Yani yüksek topuklu ayakkabı giyen çalışanların düztaban ayakkabı giyenlere oranlanması durumunda, halluks valgus gelişimi için riskin yaklaşık 2.5 oranı ile daha fazla olduğu sonucu da çıkıyor. Sivri burunlu ve topuklu ayakkabı seçiminin uzun yıllar devam etmesi durumunda ise halluks valgus gelişme riskinin daha da artması söz konusu olabiliyor.

3- Bel Bölgesinde Ağrı

Kişinin duruşunu büyük ölçüde değiştiren topuklu ayakkabı, elbette bel bölgesinde yükün ağır olması demektir. Bu durumda direkt olarak topuklu ayakkabı giymenin zararları arasında belde büyük ölçüde ağrı da yer alır. Belinizin duruş bozukluğu, belinizin kas ve kemik yapısında yıpranma gibi sorunlarına neden olabileceği göz önünde bulundurularak direkt olarak bu ağrının ortadan kaldırılması için gerekenin yapılması önemli olacaktır.

4- Ayak ve Topukta Ağrı

Topuklu ayakkabı tercihinin sürekli olması durumunda, ayak ve topukta da ağrılar olur. İleriye dönük bir rahatsızlığın oluşumunun öncesinde, bölgede ağrılar oluşur. Bu durumda direkt olarak bölgedeki ağrıların önlenmesi açısından da direkt olarak ayak ve topuk kısmında, sorunun çözülmesi açısından tercihin ortopedik ayakkabılar ile değiştirilmesi önerilir. Bunu bilerek siz de önlem almak açısından tercihinizi bu yönde kullanabilirsiniz.

5- Ayak Parmaklarında Şekil Bozukluğu

Topuklu ayakkabı tasarımları için genel anlamda ayakkabının ön bölümünün daha dar olduğu görülür. Bu durum aslında direkt olarak ayak parmaklarında şekil bozukluğuna neden olabilecek seçenekler arasında.

6- Denge Sorunu

Ayakkabı seçimi gün içinde tamamen sizi etkileyecektir. Bir süre sonra kişinin denge sorunları ortaya çıkabilir. Kronik olarak bir denge sorunu ortaya çıkarması da söz konusu olabiliyor. Bunu göz önünde bulundurmanız durumunda, denge problemlerinin önüne geçmek açısından topuklu ayakkabı giymek zararlı mı sorusunun yanıtına verilen EVET üzerinden hareket etmek önemli olacaktır.

7- Omurga Aşınma Sorunu

Yapılan araştırmalara göre omurga aşınabilir. Bunu göz önünde bulundurun ve direkt olarak siz de bel bölgesinde yaşanan bu ağrının ortaya çıkmaması açısından topuklu ayakkabı seçiminizden zaman zaman vazgeçin.

8- Psikolojik Etkiler

Kişi kendisini sürekli olarak uzun  göstermek isteyecek, psikolojik olarak da yıpranacaktır.

9- Varis

Gözle görülür varisler olacaktır. Göz önünde bulundurup, ona göre önlem alarak hareket edebilirsiniz

10- Kasların Yıpranması

Kas yapısı etkilenecektir. Sizin için sunulacak olan bu durumları da göz önünde bulundurup, anında siz de çözümünü sağlamak için önlem alabilirsiniz.

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. 11. Yürürken komik durabiliyo çünkü kendimden bilirim zira her yiğidin harcı değildir 🤭
    12. Çok rahat etmek varken şekil için neden özgürce adım atmaktan vazgeçiyoruz. Hiç bna göre değil 🤣

  2. Hep heves ettiğim ama gun boyu ayakta olunca dolgu topundan ötesine gidemediğim durum:) bunu yayalım biz giyemiyorsak onlar da giymesin😁

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu