SağlıkGüzellik

Tırnak Sararmasına Ne Sebep Olur? Tırnak Sararması Nasıl Önlenir?

Tırnak Sararması Nedir?

Herhangi bir iç veya dış etkiye bağlı olarak tırnak gelişiminin yani tırnak uzamasının yavaşlaması veya durmasından dolayı, tırnağın üst katmanının kalınlaşması ve renk değiştirmesi durumuna tırnak sararması denir.

Tırnak Sararması Tehlikeli midir?

Kadınların en büyük sorunları arasında yer alan tırnak sararmasına birçok etken sebep olabilir.

İnsanların birbirinde baktığı ilk yerlerden biri ellerdir. Karşınızdaki insanda iyi bir izlenim bırakmak istiyorsanız ellerinizin ve bilhassa tırnaklarınızın temiz ve bakımlı görünüyor olması gerekiyor. Ellerin kirli ve bakımsız görünmesine neden olan tırnak sararması, dış etkenlere bağlı olarak meydana gelebileceği gibi bir sağlık problemine sahip olduğunuz anlamına da gelebilir. Dolayısıyla tırnak sararması, sağlığınız hakkında da önemli ipuçları veriyor olabilir.

Sizler de tırnak sararmalarından şikâyetçiyseniz ve nasıl önleyebileceğinizi bilmiyorsanız gelin hep birlikte öğrenelim.

Tırnak Sararmasının Nedenleri

Tırnak sararması neden olur? Tırnak sararmalarının pek çok nedeni bulunmaktadır. Bu nedenlerin en başında ise sık oje kullanımı gelmektedir. Oje sürmek ve ojelerden farklı şekilleri tırnak üstüne bir ressam edası ile işlemek kadınların vazgeçilmez hobileri arasında yer alsa da tırnak sararmasında oldukça etkili bir rol oynamaktadır.  Sürekli ojeli bulunan tırnaklar doğrudan havayla temas etmedikleri için yeterince hava alamazlar. Bu duruma alerjik bir reaksiyon verip sararabilirler. Ojenin yanı sıra tırnak sararmaları şu sebeplerle de olabilir;

 • Oksijen Eksikliği

Vücudumuzun geri kalanı gibi tırnaklarımızda sağlıklı olmak için oksijene ihtiyaç duyar. Sürekli ojeli tırnaklar havayla doğrudan temas edemediği için ihtiyacı olan oksijeni alamaz. Bu yüzden en az haftada bir gün tırnaklar ojesiz bırakılmalıdır. Hatta en sağlıklısı her gece uyumadan önce ojeleri temizleyip tırnakları dinlendirmektir.

 • Nikotin

Sigara kullanmak da tırnakların sararmasına neden olur. Sigara içerisinde bulunan nikotin, sigara dumanı ile birlikte etrafa yayılır. Fakat en çok da sigarayı tutan parmaklara temas eder. Aslında nikotin sararmalara neden olan bir maddedir. Nasıl ki çok sigara tüketen bireylerin dişlerinde sararmalar meydana geliyorsa aynı şekilde ellerde ve tırnaklarda da sararmaya neden olmaktadır. Hem el sağlığınız hem de genel sağlığınız için sigarayı bırakmalısınız.

Ayrıca bazı sebzelerde de nikotin bulunmaktadır. Bu sebzeler ile uzun süre çıplak elle uğraşmak da tırnaklarda ve ellerde sararmaya sebep olabilir. Karnabahar, patlıcan gibi sebzeler nikotini en çok barındıran sebzelerdir.

 • Vitamin ve Mineral Eksikliği

Cildimizin, tırnaklarımızın ve saçlarımızın temel maddesi keratin adı verilen lifli yapıda ve dayanıklı bir maddedir. Özellikle C, D ve E vitaminleri ile birlikte çinko ve diğer minarellerin eksikliği keratin maddesinin yapısının zayıflamasına ve dolayısı ile tırnakların sararmasına yol açabilir. Sadece tırnak sağlığımız için değil genel olarak sağlığımız için dengeli beslenmek çok önemli.

 • Tırnak Mantarı

Genellikle virüs veya bakteri kaynaklı olan tırnak mantarları, dışarıdan temas ile bulaşabildiği gibi vücudumuzda bulunan bir hastalık kaynaklı olarak da ortaya çıkabilirler. İlk başlarda tırnak sararması şeklinde etkisini gösteren tırnak mantarları zamanla tırnak katmanlarının kalınlaşması ve siyahlaşmasına yol açarlar. Ayrıca kötü koyu da yayabilen tırnak mantarları için mutlaka doktora başvurmanız gerekir.

 • Deterjanlar

Temizlik yaparken kullandığımız deterjanlar ve özellikçe çamaşır suyu, uzun süreli temas etmesi halinde tırnak sararmasına yol açabilmelidir. Tırnakların yanı sıra cildimiz için de zararlı olan bu kimyasal temizlik maddelerini kullanırken mutlaka eldiven takmalısınız.

Tırnak Sararması Hastalık Habercisi midir?

Çoğunlukla dış erkenler kaynaklı olan tırnak sararması önemsiz ve geçici bir durumdur. Ancak sürekli tekrarlayan ve geçmeyen tırnak sararmalarınız var ise mutlaka bir doktora başvurmalısınız. Bu durum genellikle diyabet yani şeker hastalığı habercisi olmakla birlikte nadir olarak cilt kanseri, karaciğer ve böbrek sorunları kaynaklı olarak da ortaya çıkabilmektedir.

Tırnak Sararması Nasıl Geçer? Tırnak Sararması Nasıl Engellenir?

Tırnak sararmalarını engellemek amacı ile pek çok beyazlatıcı piyasada bulunmaktadır. Bunlardan bazıları etkili olurken bazıları ise tırnak üzerinde hiçbir etki yaratamaz. Evde yapabileceğiniz doğal birleşimler ile tırnak sararmalarınızı giderip tırnaklarınızın rengini açabilirsiniz. Bakalım tırnak sararmasına ne iyi gelir?

 • Doğal Renk Açıcı Kullanın

Sararmış tırnaklarınızı,  sarı saçı açmaya yarayan doğal renk açıcı ile beyazlatabilirsiniz. Renk açıcılar sadece saçlar için değil tırnaklar için de son derece etkilidirler. Renk açıcı ile tırnaklarınızdaki sararmayı kolay bir şekilde giderebilirsiniz.

 • Limon Sıkın

Tırnak bakımınız için kullanacağınız manikür suyuna biraz limon damlatın. Böylece limonlu manikür suyu tırnaklarınızdaki sararmaların önüne geçeceği gibi tırnaklarınızı olduğundan daha da sertleştirerek kırılmasını zorlaştıracak ve daha sağlıklı tırnaklara sahip olmanızı sağlayacaktır.

 • Karbonat Maskesi Yapın

 Biraz limon ve karbonat kullanarak tırnaklarınızdaki sararmayı engelleyebilirsiniz. Biraz karbonatın üzerine birkaç damla limon damlatın. Limon ve karbonatı iyice karıştırın ve maske uygular şekilde bir pamuk yardımı ile tırnaklarınıza sürün. Tırnaklarınız için çok faydalı bir bakım losyonu görevi görecek olan bu karışımı bir süre tırnaklarınızda bekletin ve ardından ılık su  ile yıkayarak temizleyin. Tırnaklarınızdaki sararmanın gözle görülür şekilde azaldığını fark edeceksiniz.

 • Diş Macunu Sürün

Limon ve karbonat karışımı kadar etkili olmasa da diş macununun da tırnaklar üzerinde beyazlatıcı etkisi bulunmaktadır. Her bir tırnağınızın üzerine mercimek tanesi kadar düş macununu sıkın ve tırnağınızın üzerine yayın. Diş macunu tırnaklarınızın üzerinde kuruyana kadar bekleyin ve ardından ılık su ile yıkayarak temizleyin. Daha beyaz ve sert tırnaklara sahip olduğunuzu göreceksiniz.

 • E Vitamini Takviyesi Alın

Vücudundaki E vitamini eksikliği de tırnak sararmalarına yol açan bir etkendir. Bu nedenle E vitamin eksikliğinizi giderecek gıdalar tüketmeniz tırnaklarınızdaki sararmalar açısından oldukça önemli olacaktır. Fakat vitamin takviyesi almak istiyorsanız doktorunuza danışmanızda her zaman fayda var.

 • Su İçin

Vücudumuzun tamamının suya ihtiyacı vardır. Haliyle tırnaklarımızda vücudumuzdaki su eksikliğinden etkilenebilir. Detoks diyeti yazımızda da belirttiğimiz gibi sağlığımız için vazgeçilmez olan suyu günde ortalama iki litre tüketerek hem vücudunuzdaki toksinlerden hem de tırnak sararmalarınızdan kurtulabilirsiniz.

İlgili Makaleler

2 Yorum

 1. Ben bi çamaşır suyu mağduruyum deterjanlar hakikaten olumsuz etkiliyor. Sürekli nemlendirici kullandığım halde bunu hissediyorum 🙁

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu