Anne ve BebekEv ve AileSağlık

Sezaryen Doğumdan Sonra Yapılması ve Yapılmaması Gereken Şeyler

Sezaryen Doğumdan Sonra Yapılması ve Yapılmaması Gereken Şeyler

Sezaryen doğum; anne karnındaki bebeğin ameliyatla alınmasıdır. Normal doğum yapmaktan korkanların veya normal doğum yapmaya tıbbi engeli bulunanların çoğu sezaryen ile doğumu tercih etmektedir.

Sezaryen Doğumdan Sonra Ne Yapılır?

Sezaryen operasyonu bittikten sonra annenin 6-8 saat boyunca yatması istenir. Uzmanlara göre sezaryen olduktan sonra dizler bükük vaziyette sol tarafa yatmak rahatlama sağlayacak, bağırsaklardaki gazın çıkmasına yardımcı olacaktır.

Sezaryen Doğumdan Sonra Dikkat Edilmesi Gereken Durumlar

Sezaryenle doğum yapan anneler en az 6-8 saat istirahat etmelidir. Bu, gaz sancısına ve damar tıkanıklığına engel olacaktır.  Bazen enfeksiyonu önlemek amacıyla sonda kullanıldığı olur.

Bebeğini sezaryen ile dünyaya getirenlerin tamamen iyileşene kadar âni hareketlerden kaçınması gerekir.

Yine bu süreçte ağır şeyler kaldırmaktan uzak durulmalı, yorucu işler yapılmamalıdır. Anne yataktan kalkarken yavaş yavaş kalkmaya özen göstermeli, gün içerisinde de hep bu şekilde temkinli hareket etmeyi unutmamalıdır. Sezaryen ameliyatının ardından ilk 1 buçuk aylık sürecin önemi büyüktür.

Fakat dikkatli hareket etmekten kastımız annenin tamamen hareketsiz bir yaşam sürmesi değildir. Tabii ki anne en azından ev içinde yürümeyi de ihmal etmemelidir. Yürümek kan dolaşımının hızlanmasını sağlayacak ve iyileşme sürecini hızlandıracaktır.

Buna rağmen tedbiri elden bırakmamak önerilir. Hapşırırken ve öksürürken dikişlerin açılmaması için dikkatli olunmalı, oraya bir yastık koyulmalıdır.

Sezaryen doğum sonrası çok fazla su tüketmek doğru değildir. Çünkü gereğinden çok su tüketimi kanamanın artmasına yol açabilir.

Kabızlığın önüne geçmek bol bol lifli gıda yemekle mümkündür. Kabızlık sorununun düzelmemesi hâlinde mutlaka doktora gidilmelidir.

Sezaryen olduktan sonra 6 saat beklenir ve süre dolunca anne yeyip-içmeye başlayabilir. Ancak ilk 1 hafta geçene kadar mercimek, vişne suyu, nohut ve kuru fasulye gibi gaz yapıcı besinlerden uzak durulmalıdır.

Sezaryen doğum sonrası 1 günün ardından banyo yapmakta mahzur yoktur. Fakat yine de önce hekiminize danışmanız tavsiye edilir.

Vücudunuzun eski formunu kazanabilmesi, karın bölgenizdeki şişliğin yok olması her gün evde 20-30 dakika yürümeyi aksatmamalısınız. Bununla birlikte ilk birkaç hafta farklı bir egzersiz yapmamalısınız.

Anne sütünü artırmak için bol bol sıvı almalı; doktorunuz bir ilaç reçete ettiyse onu düzenli olarak kullanmaya da ihtimam göstermelisiniz.

Ağrı, kötü kokulu akıntı, göğüslerde kızarıklık, yoğun kanama, dikişlerde açılma ve benzeri şikâyetler olması durumunda hemen doktorunuza müracaat etmelisiniz.

Sezaryen dikişleri üzerine bandaj koyulmaktadır. Bu 2 gün sonra çıkarılır. Tekrar pansuman yapılmasına veya kapatılmasına ihtiyaç yoktur. Ameliyat bölgesinin ilk birkaç ay boyunca keselenmesi önerilmez. Bunun yerine yumuşak bir lif kullanılabilir.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Artik eskisi gibi zor değil tabii doktor ve anne psikoloji de önemli, tüm evlatlar annelerine saglikla kavuşsun insallah

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu