Diyet ve ZayıflamaSağlık

Ruh Halinize Göre Beslenmek İçin 6 İpucu

Ruh Halinize Göre Nasıl Beslenilmeli?

Ruh haline göre beslenme eskiden beri çok kere merak edilen bir konu olmuştur.  İnsanların ruh halleri yaşadıkları duruma göre değişebiliyor.

1-Ferah Bir Duygu Yakalamak İçin Yeşillik

Güne iç karartıcı bir şekilde başlamış olabilirsiniz. Örneğin işe gittiğinizde kendinizi yaşlanmış ve hayattan soğumuş hissettiren ortam varsa öğlen yemeğinizin bolca yeşillikten oluşmasını sağlayabilirsiniz. Çeşitli yeşillik olan ve bolca fayda içeren salata dengenizi yeniden kazanmanıza ve stresi azaltmanıza katkıda bulunacaktır.

2-Mutlu Hissetmek İçin Muz

 Birçok kişi mutlu hissetmek için ne yemeli diyor ve bolca çikolata ile seratonin miktarını artırmaya çalışıyor. Fakat bunun ardından bir sürü pişmanlık da beraberinde geliyor. Şekerin vücudunuz için sinsi zehirlerden biri olduğunu hatırlarsanız doğal şekerlere yönelmeniz kritik öneme sahip olacaktır. Muz, karpuz, elma, çilek, armut, incir gibi meyvelere kendinizi şartlayabilirsiniz.  

3-Yas Tutarken Ne Yemeli?

Derin bir üzüntü yaşayanların genel beslenmesi önemlidir,  fakat çoğu kişi pek iştahının olmaması ya da tam tersine aşırı yemek yönelimi yaşayabilir.  Hayat bir şekilde devam etmesi gerektiği için, genelde en sevdiğiniz sağlıklı yemekleri etrafınızdaki olan bir kişiden isteyebilirsiniz. Üzüntülü dönemlerde hamur işleri ve tatlılar daha cazip görünse de bunları tüketmek yasınızı daha da artırır. Kendinizi yas tutsanız da tutmasanız da iyi beslemek ve korumak zorundasınız.

4-Sinirleri Germemek İçin Acı

Gergin sinirleriniz varsa acı tüketimi bunu gidermede etkili olabiliyor. Yemeklerinize kattığınız acı pul biber, biberiye gibi takviyeler sinir sisteminizdeki baskıyı azaltabiliyor.

5-Ani His Değişimi

Ruh haline göre yemek tüketiminde ani his değişiminden dolayı sorunla karşılaşıyorsanız kan şekerinizin ani düşmesi yükselmesi nedenine odaklanabilirsiniz.  Kan şekerinizin düşmesi, ruh halinizde hızlı bir gerilim ve endişe yükselişi durumuna neden olabilir. Hislerinizin daha dengeli kalmasını istiyorsanız öncelikle uzun süre aç kalmamalı ve bolca lifli yiyecek tüketmelisiniz. Protein odaklı beslenme de uzun süre tokluk sağlar.

6-Güçsüzlük Hissi İçin Protein

Protein tüketmek kaslarınızın güçlenmesi ve erimemesinde temel besin kaynağıdır. Genel anlamda vücudunuzun kas iskelet sistemi ne kadar güçlü olursa bu dayanıklılık hissinizi de artıracaktır.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Muzun 🍌 kesinlikle mutlulukla bir ilgisi olmalı 😆 Çocukluğumdan kalma bir alışkanlık mutlu uyumak istediğimde uyumadan önce muz yerim ama alacağım kaloriyi de hesaba katarak yoksa malum… 😎

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu