SağlıkDiyet ve Zayıflama

Rezene Çayı Kilo Aldırır mı?

Rezene Çayı Kilo Aldırır mı?

Rezene çayı kilo aldırır mı sorusu, bitki çaylarına yönelik en çok sorulan sorular arasında. Peki, rezene çayı gerçekten kilo aldırır mı?

Baktığınızda “rezene çayı kilo aldırır mı?”sorusunun yanıtının hayır olduğunu göreceksiniz. Çünkü rezene çayı, genel anlamda metabolizmayı hızlandıran bir çay olduğundan, kişinin kilo alması değil de daha çok kişinin zayıflaması konusunda etkili olacaktır. Bunu göz önünde bulundurmanız halinde, siz de rezene çayını doğru ve düzenli tüketerek, vücudunuzdaki yağ yakımının büyük ölçüde hızlanmasını sağlayabilirsiniz. Fakat kilo almak istiyorsanız 1 Haftada 5 Kilo Almak yazımızı okuyabilirsiniz.

Rezene Çayı Nedir?

Rezene çayı, rezene bitkisinden yapılıyor. Bu bitkiye aynı zamanda raziyaneç, tatlı anason, fennel gibi isimler de verilmiştir. Maydanozgil ailesinden olan rezene, genel olarak iki yıllık bitkidir. Gövdenin dikine doğru yükselmesi söz konusudur. Rezene bitkisi oldukça çatallaşarak, bir iki metre arasında bir boya sahip olur. Bunun dışında yapraklarının ince ve ipliksiz bir yapısı vardır. Ortadaki yaprakları sapsızdır. Çiçekleri ise altın sarısı renkte ve şemsiye demeti gibi gözükür. Meyvesi iki parçadan oluşur. Bazen bitişik bazen ise tek olabilir. Köklerinde ise iğne şeklinde, aroma kokulu bir yapı vardır. Kökleri ise uzun ve parmak kalınlığındadır.

Rezene bitkisinden yapılan rezene çayı, bitkinin kurutularak saklanması ile olur. Türkiye’de rezene bitkisinin üretimi Kuzeydoğu Anadolu bölgesinde olur. Yabani olarak yetişen bu bitki, aslında Türkiye’nin her yöresinde kolayca yetişebilir. Türkiye’de tatlı rezene yetişir ve tatlı rezene türünün, rezene bitkisinde dünyanın en kaliteli türü olduğunu söyleyebiliriz.

Rezene Bitkisinden Yapılan Rezene Çayı

Rezene çayının bitkisinden yapılması için toplanması ve saklanması aşamaları son derece önemlidir. Bakıldığında bitkinin ikinci yılında sonbahar döneminde olgunlaştığını söylemek mümkün. Sonbaharda olgunlaşması, yarılan tohumların ise toplanıp kabuklarının tarakla temizlenmesi, gölgede hafifçe kurutulması söz konusudur. Çayın hazırlanması aşamasında ise bu tohumların hafifçe ezilmesi sağlanır.

Bitkinin tohumları yapışkan sıvısı, nişasta, sabit ve uçucu yağlarda oluşmaktadır. Toplanması, kabukları tarakla temizlenerek gölgede kurutulması söz konusudur. Çayın hazırlanacağı zamanda, tohumlar ezilerek direkt olarak çay olarak demlenmesi sağlanır.

Rezene Bitki Çayı Besin Değeri

Rezene içeriği son derece faydalıdır. Bakıldığında hem farklı vitamin türlerinin olduğunu hem de sahip olduğu içeriği ile metabolizmanın hızlanmasına destek olduğu görülür. Bunu değerlendirmeniz halinde, çayını tüketerek siz de fayda sağlayabilirsiniz.

Rezene bitkisinin 100 gramında yer alan içerik;

Su: 90,21 g
Protein: 1.24 g
Toplam yağ: 0.2 g
Karbonhidrat: 7.3 g
Lif: 3.1 g
Toplam şeker: 3.93 g
Kalsiyum: 49 mg
Demir: 0.73 mg
Magnezyum: 17 mg
Fosfor: 50 mg
Potasyum: 414 mg
Sodyum: 52 mg
Çinko: 0.2 mg
C vitamini: 12 mg
Tiamin: 0.01 mg
Riboflavin: 0.03 mg
Niasin: 0.64 mg
B-6 Vitamini: 0.05 mg
Folat: 27 µg
A Vitamini: 48 µg
A Vitamini, İÜ: 963 İÜ
E Vitamini : 0.58 mg
K Vitamini (filokinon): 62.8 µg
Yağ asitleri, toplam doymuş: 0.09 g
Yağ asitleri, toplam tekli doymamış: 0.07 g
Yağ asitleri, toplam çoklu doymamış: 0.17 g

Rezene kalorisi ise 31 kcal olarak verilmiştir. 100 gramda bulunan 31 kalori son derece az olduğundan, kişinin kilo almasına değil, zayıflaması konusunda destekleyici olacaktır. Elbette çayın karışımın veya yanında tüketilen diğer gıdaların ne olduğu bu bağlamda önemli olabilir. Şeker ile tüketilmesi, yanında farklı ek gıdaların alınması ve buna benzer aşamaların olması demek, direkt olarak kişinin kilo alması konusunda da destekleyici olabileceğini gösterir. Ancak tek başına rezene çayı ile kilo almak söz konusu değil. Rezene çayının kilo aldırmak şekilde bir etkisi yok. Zengin bir vitamin kaynağı olan rezene çayı, sağlık için faydalı olacaktır. Ayrıca Çörek Otu İle Zayıflama yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz.

İlgili Makaleler

9 Yorum

  1. Evet kilo verme ve ödem atma konusunda bayağı başarılı bi bitki kullandığım zamanlar midem çok daha mutluydu 😊 Ayrıca sindirim problemlerine ve hazımsızlığa da çok iyi gelir 👍

  2. Bunun bi çayı vardı böyle bebekler için azıcık şekerli minik toplar şeklinde onun tadına ve kokusuna bayılırdım annem kardeşim için demlerdi malum bebeklerdeki gaz için de mucizevi etkili..👌

  3. Çayını çok seviyorum bunun bir de çöreğini yapıyorlar güneydoğu taraflarında o da efsanedir kokusu muhteşem 💞

  4. Kendileri en sevdiğim bitki çayları arasındadır bu kadar faydalı olduğunu duymak mutlu etti 🤗

  5. Bitki canlarının tatlarıni sevemiyorum ama faydasını bu kadar olduğunu bilmiyordum ikn firsatta alıp içerim sanirim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu