SağlıkDiyet ve ZayıflamaGüzellik

Karın Sarkması Sırt Ağrılarına Neden Olabilir

Sarkan Göbek Sırt Ağrılarına Davetiye Çıkarıyor 

Uzun süredir sırt ağrılarından şikâyetçiyseniz sebebi karın sarkıklığı olabilir. Sağlıksız bir yaşam şeklinin belirtisi olan karın sarkması birçok nedene bağlı olarak gelişebilir. Hızlı kilo alıp-vermek, doğum yapmak, aniden aşırı kilo kaybı göbeğinizin sarkmasına neden olmuş olabilir. Göbek sarkması yani diğer adıyla karın sarkması sorununa çözüm için sık başvurulan yöntemlerden biri karın germe tedavisidir. Karın germe tedavisi nedir? Karın germe nasıl yapılır? Karın germe ameliyatından sonra iyileşme süreci nasıldır? Sorularınızın cevabı yazımızda.

Yapılan bir araştırmaya bağlı olarak karın germe operasyonunun sırt ağrılarına kalıcı olarak çözüm sunduğu ortaya çıkmıştır. Avusturalya’da yapılan araştırmaya göre karın gerdirme operasyonu geçiren kişilerin büyük çoğunluğunun sırtlarında ağrının ortadan kalktığını ve idrar kaçırma sorunlarına çözüm bulduğu ortaya çıktı.

Karın Germe Operasyonu Nedir?

Bir çeşit estetik cerrahi yöntemi olan karın gerdirme operasyonu, karın bölgesinde gerçekleştirilen en etkili tedavi yöntemlerinden biri olarak kabul ediliyor. Özellikle hamilelik dönemi sonrasında karın bölgesinde oluşan deformeler estetik açıdan sorunlu bir görünüm yaratabilir. Hamilelik süresince daha fazla kilo alan kadınlarda karın bölgesinde oluşan deformeler daha büyüktür. Karın bölgesinde meydana gelen çatlaklık, sarkıklık ve farklı türden deformeler spor gibi aktivitelerle de tam anlamıyla ortadan kaldırılamayabilir. Bu sorunu kalıcı olarak ortadan kaldırmak için bu dönemde karın germe uygulaması ön plana çıkacaktır. Her estetik cerrahi yönteminde olduğu gibi bu tedavi yönteminin de ufak riskleri vardır. Kanama ve çeşitli enfeksiyonlar bunlar arasında sayılır. Bu nedenle tedavi süreci ve tedavi sürecinin sonunda hekim tarafından belirtilen uygun ilaçların alınması sağlanmalıdır. Ayrıca iyileşme sürecinde hastanın ani hareketlerden kaçınması ve düzenli olarak pansumanları yenilemesi lazımdır.

Karın Germe Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Karın germe estetiği öncesi hastaya en uygun tekniğin belirlenmesi sağlanır. Bunun için derinin alınması planlanan bölge gibi çeşitli kriterler göze alınarak detaylı bir muayene sonrası karara varılır. Göbek bölgesinde yukarı kısımda yer alan bölge aşağı doğru gerdirilir. Bu bağlamda göbek deliğinin uygun yerde olması için yeniden pozisyon belirlenir. Eğer göbek bölgesinde aşırı yağlanma söz konusuysa, bu durumda liposuction(yağ aldırma) adı verilen bir teknik gündeme gelecektir. Estetik tedavinin sonrasında hamilelik döneminde alınan aşırı kilolardan kaynaklı sarkmalar, hızlı kilo değişimleri sonrası oluşan deformeler gibi çeşitli sorunlar kalıcı olarak ortadan kaldırılmış olur. Ancak ameliyat sonrasında yeniden hamile kalmak bu sorunların yeniden oluşmasına zemin hazırlayabilir.

Karın germe ameliyatı süresi,  bu tekniğe yönelmek isteyenlerin merak ettiği sorulardan biri halindedir. Karın germe ameliyatının belirli bir süresi olmamakla birlikte kişiden kişiye değişiklik göstereceğini belirtmek gerekir. Bu bağlamda karın bölgesinde deformenin büyüklüğüne bağlı olarak ameliyat süresinin en fazla dört saate kadar çıktığı bilinmektedir. Geniş bir bölümü kapsamayan karın germe uygulamaları ise daha kısa sürmekte olup ortalama bir buçuk saat içinde operasyonda sona gelinmektedir. Genel anestezi eşliğinde yapılan ameliyat doğru şekilde gerçekleştirildiğinde başarılı sonuçlar sunmasıyla bilinir.

Karın Germe Ameliyatı Sonrası

Karın germe ameliyatı sonrasında iyileşme süreci ameliyatın koşullarına bağlı olarak değişkenlik gösterir. Genel olarak hastalar bir iki gün içinde taburcu edilmektedir. Karın germe ameliyatı sonrasında hastaların bir süre boyunca özel korse giymeleri tavsiye edilir. Bir aylık süre boyunca her gün giyilmesi gereken bu korse bölgenin eski formuna geri dönmesine yardımcı olmaktadır. Özellikle ameliyatın başarı oranını arttırmak ve bölgenin daha kısa süre içinde toparlanması için korsenin bir aylık süre içinde kullanılması gerekir. Ameliyatın dört saat sonrasında hasta ayağa rahatlıkla kalkabilirken, günlük aktivitelerine kaldığı yerden devam edebilir. Ameliyattan bir gün sonra hastanın günlük işlerine yardımsız şekilde devam etmesi  mümkün hale gelecektir. Eğer sizde karın bölgenizde bulunan sarkıklıktan şikâyetçiyseniz karın germe operasyonu için hekiminize danışabilir, uygun görülmesi halinde operasyon için gerekli planları yapmaya başlayabilirsiniz.

İlgili Makaleler

4 Yorum

  1. Yöntemin başarılı olduğunu duymuştum ancak buna başvurmadan önce spor ve sağlıklı yaşamla birlikte vücudumuza yapacağımız iyileştirmeler öncelikli olmalı, kanaatimce 💯

  2. Yazıyı okuyunca kendimi farklı bi şekilde analiz ettim gerçekten başarılı faydalı yazılar paylaşıyorsunuz. Emekleriniz için teşekkürler, devamını bekliyoruz.. 💛

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu