İlişkiler

İlişkiyi Canlı Tutmanın 6 Yöntemi

Bir İlişki Nasıl Taze Tutulur?

İlişkiyi canlı tutma yöntemleri uzun ve sağlıklı bir aşk hayatı yaşamak için uygulanması gereken kurallardır. Çoğu kişi düzgün bir ilişkisi olmamasından şikâyetçidir. Bazıları ise monoton bir ilişki yaşamaktan muzdariptir. Büyüklerimizin 40-50 yıldır evliliklerini nasıl devam ettirdiği gıpta ile karşılanır. Fakat şu bir gerçektir ki; bu devirde insanların birbirine tahammül seviyesi iyice azalmıştır.

Oysa ilişki tekdüze gitmez. Tartışma da olur küçük sürprizler de. Hatta –deyim yerindeyse- mola mahiyetinde küçük ayrılıklar bile olabilir. Gönlün kahvesi olan aşkın kıvamını ayarlamak maharet gerektirir. Bunun püf noktalarından bazıları ise şöyledir:

Beraber Planlar Yapmak

Yeni mekânlar keşfetmek, yeni insanlarla tanışmak için harekete geçmelidir. Değişime açık olmalı, birlikte eğlenmek ve öğrenmek için farklı yerler ziyaret edilmelidir.

Fakat bu sırada her şeyin kusursuz olması gerekmez. Yolda araba bozulabilir, gidilen bir restorandan hiç memnun kalınmayabilir. Yolda sevmediğiniz  bir insana denk gelmeniz, bilmediğiniz bir yerde kaybolmanız, sinemada uyumanız bile mümkündür!

Oysa bunların hepsi, yalnızca size özel anılar olacaktır. Mükemmel plan yapmanız değil; kafanıza göre plan yapmanız, hayata daha mizahi tarafından bakmanız, ‘beraber vakit geçirelim de gerisi teferruattır’ kafasında olmanız ilişkinize ilaç gibi gelecektir.

Hediyelerle İlişkiye Renk Katmak

İlişkiyi canlandırmanın yolları içinde yer verdiğimiz bu ‘hediye’ önerisini çok para harcayarak yerine getirmenize gerek yoktur. Doğum günü, yılbaşı, sevgililer günü ve benzeri tarihlerin dışında; sizin için hiçbir özelliği olmayan bir günde alacağınız küçük bir hediye tazeleyebilir.

Dediğimiz gibi; lüks, şatafat, gösteriş bir mecburiyet değildir. Aksine; mümkün olduğu kadar mütevazi, ancak sevimli ve değerli olması lâzımdır. Pahalı bir hediye almak karşı tarafta da ‘bunun altında kalmama’ amacının oluşmasını sağlayacak, iş hediyeleşmekten çıkıp rekabete dönecektir. Hediye olayını abartmamalı, düğün takısı ritüeline çevirmemelidir.

Seni Seviyorum Demek

Baasit gibi görünebilir fakat aşkı ilk günkü gibi tutmanın en etkili yolu budur. İnsan sevdiğini belli etmeli; duygusuz olmaktan, robotik bir ilişki yaşamaktan kaçınmalıdır. Aşk, ismini anmaya çekindiğimiz ‘üç harfli’lerden biri değil; bilakis tüm kalbimizle yaşadığımız ve dilimizden dökülmesine engel olmadığımız en özel duygu hâline gelmelidir.

‘Seni seviyorum’ demekten korkmamalı, bunu sık sık tekrarlamalıdır.

Eski Defterleri Karıştırmamak

Geçmişi geçmişte bırakmalı; şu anki ilişkiye odaklanılmalıdır. Her insanın geçmişi kendi özelidir ve herkes, sevdiği insanın özeline saygı duymalıdır.

Onunla aşk yaşarken kendi mazisindeki külleri yeniden alevlendirmemeli; onun neler yaşadığını da -çapraz sorguya alır gibi- durup durup gündeme getirmemelidir.

Tartışmayı Ertelememek

‘İlişkiyi taze tutmanın yolları hakkında konuşurken bu da nereden çıktı? İnsanlar tartışsın da ilişkileri hepten mi zarar görsün?’ diye düşünenler olabilir.

Oysa burada kastettiğimiz şey; insanlık hâli bir sorun olduğunda, iki taraf birbirine kırıldığında, yanlış anlayıp kızdığında vb. bunu o an konuşmak ve çözüme kavuşturmaktır.

Yaşananları biriktirip sonra ortada fol yok yumurta yokken masaya yatırmak; bilinçaltına atılan bu olayları gün yüzüne çıkarıp ortamı germek ilişkiye daha çok zarar verecektir. Kısaca aşkta da kavgada da veresiye olmamalıdır! Hesap hemen ödenmeli, bugünün işi yarına bırakılmamalıdır!

Ortak Bir Hobi Edinmek

Zevklerin ve renklerin tartışılmayacağı Bilim Kurulu tarafından kabul edilen bir olgudur. (!) Fakat ortak hobilerinizin olması, ilişkinizin fırından yeni çıkmış ekmek gibi taze kalabilmesi açısından önemlidir.

Kız arkadaşınız sırf siz sevdiğiniz için istisnâsız her Pazar günü mangal yellemekle yükümlü değildir. (!) İnsanın sevmediği bir şeye karşısındakinin gönlü olsun diye katlanmaya çalışması gerçekten katlanılamaz bir durumdur!

Denemeler yaparak ikinizin de çok zevk aldığı ortak bir hobi bulmanız, bulunca da ona sımsıkı sarılmanız önerilir.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. İlk tavsiyeniz kesinlikle etkili, beraber yapılan her şey her ilişkiyi canlı tutar 💯🤗

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu