Anne ve BebekSağlık

Gebelikte Düşük Ne Zaman Gerçekleşir? Nasıl Önlenir?

Gebelikte Düşük Ne Zaman Gerçekleşir? Gebelikte Düşük Nasıl Önlenir?

Düşük yapmak; bebeğin 20. Haftadan önce kaybedilmesine verilen isimdir. Bu durum çoğunlukla bebekte görülen bir kromozom bozukluğu nedeniyle meydana gelir. Düşükler genelde hamileliğin ilk trimester yani ilk 3 aylık döneminde gerçekleşmektedir.

Kimler Düşük Yapma Riski Taşır?

İstatistiksel verilere göre gebeliklerin %20’si düşük ile sonuçlanmaktadır. Hamileliğin ilk 13 haftası düşük için riskli bir zaman dilimidir. Ancak ilk 8 haftada düşük yapma ihtimali daha yüksektir. 8. Haftanın ardından bu ihtimal giderek azalmaktadır.

Bununla birlikte gebeliğin 2. Ve 3. Trimesterlarında yani evrelerinde düşük yapma olasılığı her zaman için mevcuttur. O yüzden rutin kontroller ihmal edilmemeli ve anormal bir değişikliğin olduğu fark edilirse hiç vakit kaybedilmeksizin doktora başvurulmalıdır.

Düşük yapma riski 35 yaşın altındaki kadınlarda %15 olarak bildirilmiştir. 35-45 yaş aralığındaki hamilelerin düşük yapma riski ise bilimsel verilere göre yaklaşık %20-35 civarındadır.

45 yaş üzeri kadınlar ise düşük bakımından daha yüksek risk grubundadır ve bu kadınların %50 oranında risk taşıdığı belirtilmektedir.

Düşük Olmaması İçin Ne Yapılmalıdır?

Aslında düşüğe yol açan temel faktör bebek gelişiminin durmasıdır. Kromozomlarda meydana gelen aksaklıklar da bu duruma sebebiyet verebilir. Ondan dolayı maalesef düşüğü engellemek pek mümkün olmamaktadır. Bununla birlikte hamileliğin sağlıklı bir şekilde devam edebilmesi için anne adayı hekiminin talimatlarına mutlaka uymalıdır. Tabii ki bu, düşük riskini büyük ölçüde azaltacaktır. Bu kapsamda şunlara dikkat edilmesi gerekir:

  1. Yoğurt, süt, et, taze meyve ve sebzelerden zengin beslenilmelidir.
  2. Ağır, yorucu işlerden kaçınılmalıdır. Her gün yeteri kadar istirahat edilmelidir.
  3. Önceki hamileliğinde düşük yapmış olanlar veya geçmişte düşük yapmadığı halde şu an düşük riski taşıyanlar doğum olana kadar cinsel birliktelikte bulunmaktan kaçınmalıdır.
  4. Stres düşük yapmayı tetiklemektedir. Anne adaylarının kendilerini rahatlatacak aktivitelerle ilgilenmeleri ve mental bakımdan da yorulmamaya çok dikkat etmeleri gerekmektedir.
  5. Düşük riskine karşı alınacak bir diğer tedbir ise kilo kontrolüdür. Aşırı kilo düşük yapmaya zemin hazırlamaktadır.
  6. Folik asit takviyesi aksatılmamalıdır.
  7. Karın bölgesine darbe almak düşük riskini artırır. Bu konuda oldukça hassas olmak lâzımdır.
  8. X-ray ışınları, radyasyon ve bulaşıcı hastalıklardan korunulmalıdır.
  9. Yaralanmaya sebep olabilecek sporlardan uzak durulmalıdır.

Düşük Tekrarlar mı?

Önceden düşük yapmış olan kadınların %85’i yeniden düşük yaşamamaktadır. Düşük, kadının doğurganlığıyla ilgili bir problem olduğu anlamına gelmemektedir. Sonraki gebeliklerde bu durumun tekrar yaşanma oranı takriben %1-2’dir.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu