GüzellikModa

Fondöten Seçimi Yaparken Dikkat Edilmesi Gereken 7 Husus

Fondöten Seçimi Yaparken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Hem günlük hayatta hem de özel günlerde kadınların en büyük kurtarıcısı olan fondöten ve kapatıcılar çantamızdan eksilmemesi gereken ilk ürünlerdir. Bir fondöten makyajı rezil de edebilir, vezir de. Bu nedenle makyaj malzemeleri arasında seçimine en titiz şekilde yaklaşılması gereken şey fondötendir. Sizler de fondöten seçiminde kararsız kalıyor, fondöten nasıl seçilir, fondöten seçerken nelere dikkat etmem gerekir gibi sorular soruyor ve neye yöneleceğinizi bilmiyorsanız doğru adrestesiniz.

1-CİLT RENGİ

Fondöten seçiminde en belirleyici unsur cilt rengimizdir. Cilt renginin tam olarak bilinmesi ve kavranması fondöten seçimi yaparken bizlere oldukça yararlı olacaktır. Cilt renginizi anlamakta güçlük çekiyorsanız sizlere küçük bir tüyo verelim. Cilt rengini belirlemek için fondöteninizi ‘’ışık altında’’ deneyin.

2-FONDÖTEN RENGİ

Fondöten seçiminde en çok dikkate alınması gereken özelliği rengidir. Ten renginizi değiştiremeseniz de fondöten renginizi değiştirebileceğinizi unutmamalısınız. Fondöten denerken doğru rengi seçebilmek adına kesinlikle bileğinizin iç kısmını kullanmalısınız. Bu doğru fondöten rengi seçiminde yanılmanızı engelleyecektir. Aynı zamanda fondöten alımını gün ışığında yapmanız da sizlere avantaj sağlayacaktır çünkü günışığında fondöten rengini ayırt etmek oldukça kolaydır.

3-CİLT YAPISI

Fondöten seçiminde en büyük rollerden birini de cilt yapısının bilinmesi oynar. Cilt yapınıza uygun fondöten seçimi atlanmayacak kadar önemli bir noktadır. Fondötenler kimi zaman su bazlı, yağlı, yağsız, pudra veya susuz şekilde olabilir. Bunca seçeneğin arasından cilt yapınıza hitap eden fondöteni seçmeniz oldukça önemlidir.

4-KURU CİLTLER

Kuru ciltlerin tercih etmesi gereken fondöten kesinlikle yağlı bazlı fondötenlerdir. Bu fondöten çeşidi yoğun kıvama sahiptir. Krem tarzında olmaları nedeniyle cildinizin fondöteni emmesi de oldukça kolay olacaktır. Bu tür fondötenlerde su bulunması nedeniyle buharlaşma olur ve cilt doğal bir görünüm kazanır.

5-NORMAL VE KURU CİLTLER

Normal ve kuru cilt tipine sahipseniz kesinlikle su bazlı fondötenleri tercih etmelisiniz. Bu tür fondötenlerde yağ oranı oldukça az ve su oranı da oldukça fazla olacaktır. Normal cilt tipleri için ideal bir fondöten türüdür. Cildi oldukça parlak gösterir.

6-HAFİF YAĞLI CİLTLER

Hafif yağlı ve normal ciltler için önerilen pudra bazlı fondötenlerdir. Bu fondöten türü sıkıştırılmış pudradan elde edilmektedir. Cilde rahatlıkla uygulanır ve 2-3 saatte bir yenilenmesi gerekir. Yenilenmesi gerekmesinin en büyük nedeni ciltte kuruma yapmasıdır. Bu durum cildi kötü gösterir.

7-AKNELİ CİLTLER 

Akneli ve yağlı cilt tipine sahip olanlar yağsız fondöten kullanmalıdırlar. Mineral ve bitkisel yağ içermeyen bu fondöten türleri cilde en kolay sürülebilenlerdir. Tek dezavantajı ciltte kalma süresinin diğer fondöten türlerine göre kısa olmasıdır.

Fondöten seçiminizi ne şekilde yapacağımızı artık biliyoruz. Öyleyse rimel sürerken dikkat edilmesi gerekenler yazımızı okuyarak makyaj yapmanın püf noktalarına da göz gezdirmek isteyebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu