Ev ve Aileİlişkiler

Evlilikte Mutlu Olmak İçin Altın Değerinde Tavsiyeler

Evlilikte Mutlu Olmak İçin Altın Değerinde Tavsiyeler

Evliliğin aşkı öldürdüğü iddia edilir fakat aslında gerçek bunun tam tersidir. Mutlu evlilik bir hayalden ibaret olmayıp bilakis aşağıda yer alan tavsiyeler, uygulandığı takdirde evliliğin huzurlu ve uzun ömürlü olmasını sağlayacaktır.

Eşinizi ve Kendinizi Keşfetmeye Bakın

Flört, nişanlılık gibi dönemler çiftlerin birbirini yakından tanıdığı zaman dilimleridir. Fakat insanların yıllar geçtikçe değiştiği de inkâr edilemez. Bundan dolayı eşinizin hiç bilmediğiniz bir yönüyle tanışmanız muhtemeldir. Gözlem yeteneğinizi kullanmanız; eşinizin hangi şartlarda nasıl tepki verdiğini, bir problemle karşılaştığı zaman neler düşündüğünü, nelerden keyif aldığını dikkatli bir şekilde takip etmelisiniz. Bu, empati yapmanızı sağlayacak ve eşinizle aranızda geçimsizlik olmasını önleyecektir.

Öfkenize Hâkim Olmasını ve Özür Dilemesini Bilin

Huzurlu evlilik için göz önünde bulundurulması gereken bir başka kriter de beklentilerin fazla yüksek tutulmaması gerektiğidir. Unutmamalısınız ki biriyle hayatınızı birleştirmek; yepyeni bir hayata sahip olacağınız anlamına gelmemektedir. Ailenizi, sevdiklerinizi silmeniz; sorunlarınızı hemen arkada bırakmanız, zevklerinizden vazgeçmeniz mümkün olmayacaktır. Eşinizden yapamayacağı şeyleri beklemez ve kendiniz de ona yapamayacağınız şeyleri söz vermezseniz mutlu olmanızın önünde hiçbir engel yoktur.

Beklentilerinizi Çok Yüksek Tutmayın

Tabii ki eşler birbirine değer verir, birbiri için gerektiğinde bir şeylerden vazgeçer. Fakat birbirlerinin hayatlarını yönetmeye çalışırlarsa o evlilikte problemler baş gösterecektir. Herkesin kendine özel değer yargıları, davranışları, hobileri vardır. Eşler birbirlerinin tercihlerine saygı gösterirlerse aralarında kolay kolay anlaşmazlık çıkmayacaktır. Ancak eşinizin değiştirmesi gereken birtakım özellikleri de olabilir.Bunu sağlıklı bir iletişim ile dile getirmeniz, rahatsız olduğunuzu uygun bir dille anlatarak yapıcı eleştiride bulunmanız ve çözüm odaklı yaklaşmanız gerekir.

Eşinizden Tamamıyla Değişmesini İstemeyin

Mutlu evlilik hiç sorun yaşanmayan evlilik demek değildir. Her evlilikte sorunlar olabilir fakat önemli olan karşısındakini suçlamak yerine bu sorunların üstesinden beraber gelmeye çalışmaktır. Çiftlerin, yaşadığı bütün sorunları çevresine anlatması gerekmez. Çünkü herkesin düşüncesi birbirinden farklıdır ve kişiler evliliklerine yön verirken başkalarının söylediklerinden etkilenirlerse bu durum kendilerini çıkmaza sürükleyebilir. Kimse kimsenin hayatını onun yerine yaşayamayacağı için; sorunlarınızı önce kendi aranızda halletmeye çalışmanız daha doğru olacaktır.

Sorunlarınızı Herkesle Paylaşmayın

Evlilikte tartışmaların olması normal bir durumdur ancak iş, kavga boyutuna varmamalıdır. Öfkeli ânınızda söyleyeceğiniz bir sözün ciddi sıkıntıları da beraberinde getireceğini göz önünde bulundurmalı, sükûnetinizi korumaya çalışmalısınız. Hatalı olduğunuzu anlarsanız özür dilemekten çekinmemelisiniz. Bu, büyük bir erdemdir ve sorunlarınızın daha hızlı çözülmesini sağlayacaktır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu