İlişkiler

Eski Sevgiliyi Unutmak İçin 12 Tavsiye

Eski Sevgiliyi Unutmak İçin Neler Yapılmalı?

Eski sevgiliyi unutmak zor olsa da imkânsız değildir. Evet; belki uzun zaman gerektirir fakat size vereceğimiz tavsiyelere uyduğunuz takdirde bu süreci kısaltmanız mümkündür. Her şey er ya da geç sonlanır. Bu durum ilişkiler için de geçerlidir. Ömrünün sonuna kadar birlikte olan insanlar da ölüm gelince ayrılmaktadır.

İster terk edilmiş, ister severek ayrılmış, isterseniz de gitmişolun; eski sevgilinizi unutmak için doğru stratejiler belirleyip bunları tatbik etmeye ihtiyaç duyacaksınızdır. Hayatınıza kaldığınız yerden devam edebilmek, yeni aşklara yelken açmak için bunun üstesinden gelmeniz mecburidir.

Tamam; onunla yaşadığınız her şeyi hafızanızdan silmeniz mümkün değildir. Beynin delete tuşu yoktur. Fakat en azından onu hatırladığınızda canınızın ilk günkü gibi yanmasını önleyebilir, onu sadece ‘yaşanıp bitmiş bir tecrübe’ yahut ‘tatlı bir anı’ olarak mazide bırakmayı öğrenebilirsiniz.

İşte yapmanız gerekenlerin bir listesi:

Duygularınızı Dışa Vurun

Ayrıldıktan sonra duygularınızı baskılamaya kalkmayın. Ağlayın; -deyim yerindeyse- iki gözünüz iki çeşme ağlayın. Duvarlara bağırın, yastığa kapanarak haykırın. Hislerinizi kabul edin ki onlardan kurtulmanız kolay olsun. Duygularınızı yansıtmak, bunu atlatmanıza çok yardım edecektir.

Eski sevgiliyi unutmak için kötü hislerinizi görmezden gelirseniz yok olmazlar. Tam tersine; ileride patlamaya hazır bir bomba olarak varlıklarını sürdürürler. Duygularınızı fiziksel olarak bir insan modelinden veya kum torbasından da çıkarabilirsiniz. Şaka yapmıyoruz!

Öfkenize Hâkim Olmaya Çalışın

Acınızı ‘kızgınlık’ olarak görmeyin, onu maskelemeye çalışmayın. Kızgınlığınızın altında yatan acı, üzüntü gibi duyguları hissetmek için kendinize izin verin ki bununla başa çıkabilesiniz.

Eski sevgilinizin arkasından sürekli kötü konuşuyorsanız onu kafanızdan atamazsınız. Kızgınlık; sizi hayatınıza devam etmekten alıkoyar ve olduğunuz yerde çakılı kalmanıza sebebiyet verir.

Kendinizi Şımartın

Bu, eski sevgiliyi unutmak için etkisiz bir  yöntem gibi gelebilir fakat işe yarayabilir. Aylardır gözleriniz bir kol çantasının veya bir fotoğraf makinesinin mi üzerindeydi? Onuu alın. Yahut en sevdiğiniz yiyeceklerle kendinize bir parti düzenleyin. Moralinizi düzeltmek size düşmektedir.

Fakat elbette borca girmemeli, bir oda dolusu çöp biriktirmemeli veya 15 kilo almamalıdır! Bu sefer öncekinden de beter bir mutsuzluk başınıza belâ olacaktır. Kendinizi pohpohlarken imkânlarınıza bağlı kalmanız, besleyici davranışlara yönelip yıkıcı olanlardan uzak durmanız lâzımdır.

Arkadaşlarınızla Konuşun

En yakın arkadaşınıza içinizi dökün, konuşarak rahatlayın. Gerekiyorsa onun omzunda ağlayın. Arkadaşınız size bunun geçici bir süreç olduğunu daha iyi anlamanız noktasında yardımcı olacaktır.

Günlük Tutun

Yukarıdaki yöntem yerine, her şeyi kâğıda aktarmak da faydalı bir çözüm olabilir. Böylelikle hisleriniz baskılanmaz ve dışa yansır. Kendinizi anlamanız kolaylaşır, stres düzeyiniz azalır, problem çözme yeteneğiniz gelişir.

Eski Sevgiliyi Unutmak İçin Diğer Öneriler

  • Twitter, Facebook, Instagram, blog vb.; o kişinin internetteki hiçbir alanına dâhil olmayın. Uzaktan uzaktan takibe son verin.
  • Mümkün olduğu kadar onunla aynı ortamda bulunmamaya çalışın.
  • Şarkınızı dinlemeyin, size onu hatırlatacak tüm objeleri hayatınızdan çıkarın. Fakat bunu yaparken iyi düşünün! Pahalı bir saati tutup çöpe göndermek veya beraber konserine gittiğiniz şarkıcının imzalı posterini yırtmak sonra pişmanlık çekmenize yol açabilir!
  • Yeni insanlarla tanışın, yeni yerler keşfedin.
  • Kendinizi sevin, hobilerinize vakit ayırın.
  • Yeni bir ilişkiye başlamak için aceleci olmayın. Bu, onu unutmak için harcadığınız çabanın bir tezahürü olarak daha da sırıtır. Her şeyi akışına bırakın, doğal olun.
  • Bakımınıza özen gösterin, sürekli meşgul olacak bir şeyler bulun; boş kalmayın.

Umarız kimi unutmak istiyorsanız en kısa sürede unutur ve daha iyi bir başlangıç yaparak gerçek aşkı bulursunuz!

İlgili Makaleler

4 Yorum

  1. Ne hissediyosanız o duyguyu yaşayın ki sonradan başınıza bela duygular olmasın 👍

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu