Ev ve AileSağlık

En Sağlıklı ve En Sağlıksız Tencereler

Tencere Seçimi Nasıl Yapılmalıdır?

Tencere çeşitleri oldukça fazladır ve sağlıksız tencereler konusunda bilinçli olmamız gerekir. Kendimizi ve sevdiklerimizi riske atmamak için bu tencereleri evimizden uzak tutmamız oldukça önemlidir.

Uzmanlara göre topraktan, camdan ve çelikten yapılan tencereler daha sağlıklıdır. Yemeklerin emaye, çelik veya cam tencerelerde pişirilmesi besin değerlerini kaybetmemeleri ve kanserojen madde açığa çıkmaması bakımından mühimdir.

Mutfaklarımızın vazgeçilmezi olan tencereler yiyeceklerle direkt olarak temas hâlindedirler. Doğrudan ısıya maruz kalan bu eşyaların doğru seçilmesi gerekir. Aksi takdirde bunlar sağlığımız için bir tehdit unsuruna dönüşür. Kalitesiz bir tencerenin içine koyulan gıdalar ısı ile temasa geçtiği zaman zararlı hâle gelerek vitaminlerini ve minerallerini de kaybeder.

Hem teflon tavaların ve tencerelerin sağlıksız olduğu da birçok uzman tarafından belirtilmektedir. Farklı tencere alternatiflerine ihtiyaç arttığından dolayı bu ürünlerin genişleyen yelpazesi kullanıcılara daha çok seçenek sunmaya başlamıştır.

Kullanılan tencere çeşidi hem yemeğin lezzetine hem de sağlığımıza etki etmektedir.

Hangi Tencereleri Kullanmalıyız?

Aşağıda; sağlıklı ve sağlıksız tencereler ile ilgili bilgiler yer almaktadır. Tencere satın alırken bunları göz önünde bulundurmanız çok önemlidir. Evinizde gelişim çağını yaşayan çocuklar varsa bunun önemi daha da artmaktadır. Zira sağlıksız tencerelerde pişen yemekler onların vücuduna pek de faydalı olamayacaktır.

Emaye Tencereler

Yemek pişirmek için emaye ve dökme demir tencerelerin kullanımı sağlıklıdır. Mikro dalga fırınlardan, alüminyum ve teflondan uzak durulması önerilir.

Fakat emaye tencereler yapışmaz özelliğe sahip değildir. Bunun için yiyecekler tencereye yapışabilmekte ve dibi tutabilmektedir. Bu konuda dikkatli olmak gerekir.

Çelik Tencereler

Sağlıklı tencere çeşitleri arasında güvenle tavsiye edilen bu ürünler aşınmaya ve paslanmaya karşı dayanıklı olarak üretilmişlerdir. Çelik tencerede pişirilen yemeklere kanserojen maddelerin geçme riski bulunmamaktadır.

Ancak çelik tencere alırken mıknatıs ile test etmeli; hakikaten çelik olup olmadığı teyit edilmelidir.

Mıknatıs çeliği tutmuyorsa bu durumda tencere gerçekten çelik demektir. Gıdaları saklamak için de çelikten yapılmış kapların kullanımı gayet iyi bir tercihtir. Bu kaplar, yemeklerin lezzetini muhafaza eder. Ne var ki; gıdaların kendilerine mahsus bekleme sürelerine de dikkat etmek lâzımdır.

Cam Tencereler

Bunlar da yemek pişirmek ve saklamak için gönül rahatlığıyla kullanılabilir. Sağlıklı tencere seçimi yaparken, kaliteli olan, ısıya dayanıklı cam tencerelere yönelmelidir. Yoksa ısıya maruz kalınca kırılabilir.

Toprak Güveçler ve Tencereler

İnsanların ilk zamanlar toprak kaplar kullandığı bilinmektedir. Çeşitlilik zamanla artsa bile, toprak kapların önemi kaybolmamıştır. Bunlar son derece sağlıklı ve kullanışlıdır.

Topraktan üretilmiş ürünleri kırılmadıkları takdirde yıllar boyu kullanmak paslanma, bozulma ve çürüme olmadan mümkündür. Hem bunlar yemeğin lezzetini artırmaktadır.

Döküm Tencereler

Döküm tencerelerde pişirilen gıdalara demir geçmektedir. Bu da yeteri kadar demir minerali alamayanlar ve kansızlıktan muzdarip olanlar için oldukça yararlıdır.

Sağlıksız Tencereler

Teflon Tavalar ve Tencereler

Bunlar çok sık kullanılsa da zararlı oldukları bir gerçektir. ‘EPA’ yani Çevre Koruma Kurumu 2005’te bir panel düzenlemiştir. Söz konusu panelde, teflonlarda ‘PFOA’ adı verilen bir maddeye rastlandığı, bunun kansere davetiye çıkardığı açıklanmıştır.

Fakat hakkında pek çok dava açılmış olan ilk teflon üreticisi ‘DuPont’ firmasının beyanı tam aksi yöndedir. Firmaya göre; teflonların zararlı olmasına yol açan şey kullanıcı hatalarıdır. Teflon kullanılacaksa bile en azından yemeklerin aşırı değil düşük veya orta hızda pişirilmesi gerekmektedir.

Üzerindeki tabakanın kazınmış, yıpranmış olduğu; altında bulunan metalin gözüktüğü teflon tavalardan uzak durulmalıdır.

Alüminyum Tencereler

Bu kaplara bir gıda koyulduğunda maalesef o gıdaya alüminyum maddesi geçtiğinden zararlıdır. Yiyeceklere sirayet eden bu alüminyum; vücuttaki bazı minerallerin etkinliğinde azalmaya sebebiyet verir. Kalsiyum, demir, fosfor ve magnezyum gibi çeşitli minerallerin tam olarak fayda sağlamasını önleyen alüminyum tehlike saçmaktadır.

Kansızlığa, kemik erimesine, kansere ve anemiye davetiye çıkardığı bildirilen alüminyumun Alzheimer oluşumuna bile destek verdiği ifade edilmektedir. Bu yüzden alüminyumdan imal edilen tencereler, diğer kaplar ve alüminyum folyolar mümkün olduğu kadar kullanılmamalıdır.

İlgili Makaleler

3 Yorum

  1. Yeni nesil granit teflon pek bana göre değil hocam ben eskiciyim çelik bir başkadır emaye de öyle… Aşk yaşıyorum onlarla tabiri caizse 😀

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu