GüzellikModa

Elektriklenen Saçları Yola Getirmek İçin 7 İpucu

Elektriklenen Saçlar Nasıl Yola Getirilir?

Saçların elektriklenmesi kadınlar için son derece can sıkıcı bir durumdur. Neyse ki elektriklenen saçları normale döndürmek için uygulayabileceğiniz yöntemler vardır. Bu yazıda saç neden elektriklenir? Ve elektriklenen saçlar için ne yapmalıdır? Elektriklenen saçlar nasıl düzeltilir? Sorularınızın yanıtını öğreneceksiniz.

Saçlarda Elektriklenme Nedenleri

  1. Saçları aşırı derecede soğuğa veya sıcağa maruz bırakma
  2. Saç bakım ürünlerinin sık aralıklarla kullanılması ve saçların kimyasal yapısında meydana gelen değişiklikler
  3. Havada nem eksikliğinin olması
  4. Saçların uzun süre kirli bırakılması
  5. Sentetik malzemelerin saçlara sürekli temas ettirilmesi
  6. Saçların çok fazla fırçalanması veya taranması

Not: İnce telli saçlar elektriklenmeye daha yatkındır. Ayrıca kış mevsiminde soğuk nedeniyle saçların elektriklenmesi sık karşılaşılan bir durumdur.

Saçların Elektriklenmesi Nasıl Önlenir?

Bunun için yapılabilecek şeylerden bazıları iyonlu saç kurutma makinesi, losyon, buhar makinesi, saç spreyi gibi ürünler kullanmaktır. Gelin şimdi daha detaylı olarak açıklayalım…

İyonlu Saç Kurutma Makineleri

Saçınızın kabarması artık sizi iyiden iyiye rahatsız etmeye başladıysa iyonlu saç kurutma makinesiyle bunun üstesinden gelebilirsiniz. Bu makineler; saçlardaki elektriklenmeyi gideren, pozitif iyonların nötralize olmasını sağlayan negatif iyonlar içerir. Saçlardaki su moleküllerinin parçalanmasına sebep olan bu makineler, elektriklenmeye karşı etkili bir çözümdür.

Losyonlar

Saç ve cilt bakımında kullanılan; alkollü veya alkolsüz olabilen, güzel kokulu bu kozmetik malzemesi elektriklenmeye de iyi gelir. El ya da vücut losyonundan az bir miktar alarak saçlarınıza sürerseniz, elektriklenmenin ortadan kalktığını göreceksinizdir.

Doğru Saç Fırçası ve Taraklar

Plastikten yapılmış olan saç tarakları ve fırçalar saçlarda elektriklenme sebeplerindendir. Metal ve ahşap taraklar ise elektriklenmeyi engeller.

Saç Spreyleri

Fırçanızın üzerine bolca saç spreyi püskürtüp saçlarınızı bununla fırçalamak, elektriklenme sorununuzu giderecektir.

Elektriklenme Önleyici Şampuanlar

Saçların elektriklenmesini önleyen çeşitli şampuanlar ve saç bakım ürünleri mevcuttur. Bunları internet üzerinden veya kozmetikçilerden temin ederek kullanmanız önerilir.

Buhar Makineleri

Bu makineler de saçlardaki elektriklenmenin önüne geçmenize yardımcı olacak cihazlar arasındadır. İyonik özelliğe sahip olan buhar makinelerinin tercih edilmesi elektriklenme problemiyle başa çıkılmasını sağlayacaktır. Buhar makineleri odanın nem seviyesini yükseltir ve bu yüzden elektriklenmeye çare olur.

Silikonlu Saç Kremleri

Saçların elektriklenmesi ve kabarmasından muzdarip olanlar bu ürünle de çözüme kavuşabilir. Zira silikon saç tellerini kaplar ve elektrik yükünün etkisiz hâle gelmesini sağlar.

Tüm bunların yanı sıra; saçlara metal elbise askısı sürmek, Dryer sheets kurutma makine kağıtları kullanmak, saçları kuruturken havluyla değil de kağıt havlu veya atlet ile kurutmak, saçları soğuk suyla yıkamak, saçlara zeytinyağı ile masaj yapmak da saçlardaki elektriklenme probleminin giderilmesinde işe yarayan tesirli yöntemlerdendir.

İlgili Makaleler

5 Yorum

  1. Olmak istediğim ama olamadığım saçlarr keşke hep elektriklense be üstadım 🤲 😆 varsa ben şurdan saçı hacimli gösteren tüyoları da istiyorum sizlere zahmet 🙇🤭🌼

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu