İlişkiler

Doğru Kişiyle Birlikte Olduğunuzu Nasıl Anlarsınız?

Doğru Kişiyle Birlikte Olduğunuzu Nasıl Anlarsınız?

Aşkın tanımı ve yaşanma biçimi herkesin dünyasında farklılık gösterir. Evet, aşk oldukça gizemli bir duygudur. Onu tam olarak anlamaya çalışmak boşunadır. O; çetrefilli, karmakarışık ama hayatımızın merkezine yerleşmeyi başaran çok özel bir duygudur.

Herkes bir gün doğru kişiyi bulacak mı; ‘ruh eşi’ denen kavram gerçek mi; bu konuda net bir şey söylenemez. Milyarlarca insanın içerisinden o doğru kişiyi bulabilmek de büyük bir yetenektir.

Peki, siz hasbelkader birini bulduysanız; onun doğru kişi olup olmadığını nasıl anlarsınız? İşte; ‘tamam mı, devam mı?’ sorusunu yanıtlamanıza yardımcı olacak bazı ipuçları:

Beraber Eğlenebiliyor musunuz?

Beraber eğlenmediğiniz halde çok iyi anlaşıyor olabilirsiniz. Fakat –dost acı söyler ama- bu tarz ilişkiler pek uzun sürmez. Keyifli vakit geçirebilmek, gülmek, ti’ye almak, gırgır şamata yapmak da sağlıklı ilişkinin bir parçasıdır.

Alışverişe Çıkabiliyor musunuz?

Bu, yüzeysel ve önemsiz bir konuymuş gibi düşünülse de sabır, destek ve saygı konusunda önemli subliminal (!) mesajlar verdiği inkâr edilemez. Birlikte bir şeyler paylaşabilmeniz; birbirinize anlayış gösterebilmeniz, birbirinizin ihtiyaçları için sabırlı davranabilmeniz ilişkinizin doğru yolda ilerlediğine delâlet eder.

Onun Yanındayken Güvende Hissediyor musunuz?

Güven, bir ilişkinin dayandığı en sağlam temeldir. Aşk yaşadığınız kişinin yanında kendinizi bedensel ve duygusal açıdan güvende hissetmeniz son derece mühimdir. Onun yanındayken rahat davranabilmeniz, sıkıntıya düşseniz onun sizi destekleyeceğinden emin olmanız, sevdiğiniz kişinin ilişkide doğru kişi olduğuna işarettir.

Birbirinize Dürüst Olabiliyor musunuz?

Bu da ilişkinin yapıtaşlarındandır, güvenin kardeşidir. İki tarafın birbirine –ne olursa olsun- her zaman dürüst davranmayı becerebilmesi, ikisinin de birbiri için doğru kişi olduğunu gösteren alâmetlerdendir.

Sevgilinizin size asla yalan söylemeyeceğinden eminseniz, aldatmayı bırakın; ihtimali bile aklınızın köşesinden geçmiyorsa ileride onunla hayatınızı birleştirip ömrünüzün sonuna kadar mutlu mesut yaşama ihtimaliniz çok yüksektir. Birbirinizle sırlarınızı paylaşabiliyorsanız, daima şeffaf olmayı becerebiliyorsanız ne mutlu size!

Birbirinizin Özeline Saygı Duyuyor musunuz?

Sadece ilişki odaklı yaşamaktansa; iki tarafın da kendi benliğini unutmaması, kendi sınırlarını koruması ve –sevgilisinin dışında- kendisine ait bir özel hayatının da olduğunun farkına varması gerekir.

Sevdiğiniz kişi hobilerinize vakit ayırmanıza karışmıyorsa, sizden önceki hayatınızı yok etmenizi, alışkanlıklarınızı değiştirmenizi istemiyorsa; çizgilerinize basmamaya dikkat ediyorsa sizin için doğru kişi demektir. Baskılayıcı bir tutuma sahip olmamak, sevdiğini kısıtlamamak, bilakis onu özgür bırakmayı da bilmek doğru kişinin özelliklerindendir.

Birbirinizi Anlıyor musunuz?

Sağlıklı ve etkili iletişim kurmak doğru kişiyle birlikte olunduğunun en büyük kanıtlarından biridir. Farklı düşünseniz bile bu durum sizi ihtilafa düşürmüyorsa, birbirinizi olduğunuz gibi kabul edebiliyorsanız ve her şeye rağmen ‘konuşarak’ anlaşabiliyorsanız ikiniz birbiriniz için biçilmiş kaftansınız denebilir.

Çiftlerin birbirlerine kendi fikirlerini dayatmaya çalışmaması; tam tersine karşısındakinin penceresinden bakmaya ve farklı şeyler keşfetmeye çalışması lâzımdır. Kısaca bunu avantaja dönüştürmelidir.

Doğru Kişiyle mi Birlikteyim? Sorusuna Işık Tutacak Diğer Şeyler

 • Fazla çaba harcamadan mutlu olmanızı sağlayabilmesi
 • Duygularınızı asla görmezden gelmemesi, sizi dinlemesi ve gerektiğinde yapıcı eleştirilerle size yardımcı olması
 • Daima size ayıracak vaktinin olması
 • Ne zaman ihtiyaç duysanız onu yanınızda bulabilmeniz
 • Duymak zorunda olduğunuz doğruları size –incitmeden- söyleme cesareti gösterebilecek kadar yürekli olması
 • Önem verdiğiniz insanlara önem vermesi, nazik davranması
 • Hayallerinizin peşinden gitmeniz için sizi teşvik etmesi
 • Sizinle gelecek hususunda konuşması, uzun vadeli planlarında sizin olmanız

Onun Sizin İçin Yanlış Kişi Olduğunu Gösteren Şeyler

Şimdi bu soruyu tersinden soralım. Yanlış kişiyle birlikte olduğunuzu ve ilişkinizi gözden geçirmenizi gerektiren durumlar nelerdir?

 • Empati kuramaması
 • Kişisel tercihlerinize saygı duymaması
 • Sizi değiştirmeye çalışması
 • Problemlerinizi hafife alması
 • Düşüncelerinizi önemsememesi
 • Sizi ikinci plana atması
 • Yaşam tarzlarınızın uyuşmaması, hayata aynı perspektiften bakmamanız

İlgili Makaleler

4 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu