Sağlık

Diş Hassasiyeti Olanlar Dikkat!

Soğuk Su ve Asitli İçecekler Diş Hassasiyetini Tetikliyor

Soğuk su içerken ya da soğuk dondurma yerken dişlerinizde hafif bir sızlama oluyorsa diş hassasiyeti konusunda problem var demektir. Diş hassasiyeti konusunda soğuk su ve asitli içecekler diş hassasiyetini tetikliyor. Konuyu kısaca anlatmaya çalışalım.

Diş hassasiyeti halk arasındaki deyimi ile diş kamaşması; kişinin sıcak, soğuk, şekerli, asitli yiyecek ve içeceklerin dişlerde sızlama meydana getirmesi demektir. Diş hassasiyeti diş eti ve bazı diş problemleri olduğunun işareti olabilir. Soğuk su ve asitli içecekler diş hassasiyetini tetikliyor ve diş sağlığınız konusunda uyarıyor olabilir. Bu uyarıyı mutlaka dikkate almalı ve en yakın zamanda bir diş hekiminden randevu alarak muayene olmalısınız.

Asitli İçeceklerin Diş Üzerindeki Zararları

Diş sağlığı aslında tüm vücudumuzun sağlığı açısından çok önemlidir. Çünkü ağzımız yaşamımız boyunca en fazla faaliyet gösteren organımızdır. Asitli içecekler diş üzerindeki zararları konusunu inceleyelim.

 Asitli içecekler tüketildiğinde ilk önce dişlerimizle temas eder. Dişlerin arasından ilerlerken asitli yapısı ile diş aralarında tahribat yapar. Asitli içecekleri sürekli tüketmemiz halinde dişler aşınarak çürümeye zemin oluşturur. Çünkü dişlerimizi koruyan mine tabakası asitli içeceklerin fazla tüketilmesi ile zarar görür. Zamanla aşınan mine tabakası dişi sağlıksız hale getirir ve dişerde çürümeler başlar.  Soğuk su ve asitli içecekleriçildiğinde meydana gelen sızlamalar dişi koruyan mine tabakasının yıpranmasından dolayıdır. Bu yüzden asitli içecek tükettiğiniz zaman mutlaka dişlerinizi fırçalayınız.  Ayrıca asitli içecekleri içerken pipet kullanılması etkiyi biraz daha azaltacaktır.

Diş Hassasiyeti için Diş Hekimine Başvurun

Soğuk su içerken ya da sıcak, şekerli yiyecekler yediğinizde dişlerinizde sızlanma hissediyorsanız dişlerinizde bir problem vardır.  Diş hassasiyeti için diş hekimine başvurun, sakın vakit kaybetmeyin. Aksi takdirde dişlerinizi kaybedebilirsiniz.

Diş hassasiyetinin sebepleri arasında diş eti bozuklukları da olabilir.  Ağız sağlığı daha öncede bahsettiğimiz gibi tüm vücudumuzun sağlığı ile ilgilidir. Dişinizde fark etmediğiniz çürükler, düşen diş dolguları ve çatlak dişler söz konusu olabilir. Başvurduğunuz diş hekimi muayene sonucunda dişlerinizin röntgenini çekerek sağlıksız dişlerinizi tespit eder.  Böylelikle sizde diş hassasiyeti probleminiz hakkında fikir sahibi olarak diş hekiminizin sunduğu çözümleri değerlendirebilirsiniz.

Dişlerinizin Bakımı Önemlidir

Diş hassasiyeti konusunda en çok dikkat edeceğimiz konu dişlerimizin bakımıdır. Eğer sağlıklı dişler sahip olmak istiyorsanız dişlerinizin bakımı önemlidir. Dişlerinizi sabah ve akşam olmak üzere sağlık kurallarına uygun bir diş macunu ile fırçalamalısınız. Özel olarak satılan ağız suyu gargaraları dişlerinizin aralarına girerek daha temiz bir görünüm sağlar.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu