Diyet ve ZayıflamaSağlık

Detoks Diyeti Listesi İle Zayıflama Yöntemleri

Detoks Nedir?

Detoks, kısaca vücudumuzun, vücudumuzda biriken toksik maddelerden arındırılması şeklinde tanımlanabilir.

Yediğimiz ve içtiğimiz şeyler zamanla vücudumuzda bazı toksik maddelerin birikmesine sebep olabilir. Özellikle hareketsiz bir yaşam tarzına sahipseniz bu toksik birikimin daha da hızlanmasına sebebiyet verebilir. Bu etkiyi çoğunlukla vücudumuzda şişlik şeklinde görebiliriz. Ayak ve ellerde şişmeler bunun günlük olarak en büyük etkilerindendir. Ödem olarak nitelendirdiğimiz bu toksik birikim zamanla vücudumuza geri döndürülemez zararlar verebilir.

Bu yazımızda; Detoks diyeti nedir? Detoks diyeti nasıl uygulanır? Detoks diyet türleri nedir? Detoks diyeti nasıl yapılır? Çevresel etkenlerden dolayı vücutta biriken ödemleri atmanıza yardımcı olacak detoks diyet listesi nasıl hazırlanır? Gibi sorularınıza cevap bulacaksınız.Hadi bu sorularınızın cevaplarını hep birlikte öğrenelim.

Detoks Diyeti Nedir?

Detoks diyeti vücudumuzda bulunan toksinleri atmamıza yardımcı olacak mekanizmaların daha hızlı çalışmasını sağlayan bir diyet türüdür. Günlük yaşam koşullarında tükettiğimiz zararlı besinler, metropol yaşamının stresi, maruz kalınan güneş ışınları, uykusuzluk, sigara ve alkol tüketimi vücudumuzda toksin birikimine neden olur. Bu toksinler zamanla terleme veya dışkı yoluyla atılabilir. Fakat bazı durumlarda vücudumuzdaki zararlı ödem veya toksinleri atmayı sağlayan mekanizmaların yavaş çalışması sonucu toksin birikimi hızlanır. Bu hızlı toksin birikiminin önüne geçmek için detoks diyeti uygulanmalıdır. Detoks diyeti kişisel bir diyet olduğu için mutlaka diyetisyen tavsiyesi ve kontrolü altında yapılmalıdır. Detoks diyetinde bol bol su içilmeli, egzersiz yapılmalı ve yağlı gıdalardan, alkol ve sigaradan, çay, kahve gibi kafeinlerden uzak durulmalıdır. Ayda sadece bir kere yapılmalı, bir kişinin rahatlamasına göre sıralı aylar olarak rutin haline getirilmelidir. Detoks diyeti, en az 3, en fazla 7 gün olmak üzere yapılabilir. Detoks diyeti sonrasında kişi fazla kilolarından, stresten, vücutta oluşan belirsiz alerjik yaralardan kurtulacak ve daha rahat bir hayata kavuşacaktır. Detoks diyetinin amacı nedir? Diye soracak olursanız; Detoks diyetinde amaçlanan en önemli unsur öğünleri arttırarak sindirim sisteminin daha hızlı çalışmasını sağlamaktır. Sindirim sistemi daha hızlı çalıştırarak vücuttaki toksinleri kolay bir biçimde atabilirsiniz.

Detoks Diyeti Türleri Nelerdir?

Detoks vücutta bulunan zararlı toksinlerin atılmasına yardımcı olan bir diyet türüdür. Detoks iki şekilde yapılabilir. Birincisi vücutta bulunan alkol ve sigaranın getirdiği zararlı toksinlerin atılmasıdır. Bu detoks türü genellikle diyetisyen kontrolünde ve hastane şartlarında yapılır. Bir diğer detoks türü ise, sağlıksız beslenme, stres ve çevresel etkenlerden dolayı vücutta biriken zararlı toksinlerin atılmasına yardımcı olan detoks türüdür. Bu detoks, diyetisyen tarafından verilen detoks diyet listesi ile yapılabilir. Detoks diyetinde en önemli etken fazla sıvı tüketimi ve günlük egzersizlerdir.

Detoks Diyeti Nasıl Yapılır?

Detoks yapmanın birkaç yolu vardır. Bunlar;

  • Antioksidan içeriği yüksek diyet listerini uygulamak
  • Sebze çayları içmek ve sıvı tüketmek
  • Kalın bağırsağı çalıştıran ilaçlar kullanmak
  • Oruç tutmak
  • Sauna ve hamama giderek ter bezlerini çalıştırmak

Şeklinde sıralanabilir.

Örnek Detoks Diyet Listesi

Detoks diyeti, sizin seçiminiz ve diyetisyeninizin önerisi ile 3 günlük veya 7 günlük olmak üzere iki farklı periyot şeklinde yapılabilir. Ardından normal fakat sağlıklı beslenmeye devam ederek detoksun kalıcı bir etki bırakmasını sağlayabilirsiniz. Ayda sadece bir kere yapılması önerilir. Diğer aylar da detoks uygulanarak kendinizi zararlı toksinlerden koruyabilir ve detoks diyeti ile zayıflama şansını bulabilirsiniz.

3 Günlük Örnek Detoks Diyet Listesi

(1. Gün)

Kahvaltı: Mevsim salatası, yulaf ve laktozsuz süt, yağsız yoğurt.

Ara Öğün: 3 adet kuru incir

Öğlen: 1 kâse sebze çorbası, mevsim salatası

Ara Öğün: 3 adet kuru kayısı

Akşam: Mevsim Salatası, balık ve su

Ara Öğün: 1 dilim ananas

(2. Gün)

Kahvaltı: Yulaflı kahvaltı veya meyve tabağı

Ara Öğün: 1 elma

Öğle: 1 kâse sebze çorbası

Ara Öğün: 1 armut ve 10 adet çiğ badem

Akşam: 2 adet nohut köftesi, Kabak haşlama, 4 kaşık yoğurt

Ara Öğün :1 elma

(3. Gün)

Kahvaltı: Yeşil Smoothie

Ara Öğün: 1 armut

Öğle: 1 kâse Detoks Salata

Ara Öğün: Az yağlı sebze salatası

Akşam: Mantar sote, yağsız yoğurt, sebze çorbası

Ara Öğün: 1 kivi

Sağlığınız sizin hazinenizdir. Sağlığınız için yapacağınız her eylem sizi zenginleştirecektir. Unutmayın detoks diyeti yapmadan önce mutlaka bir diyetisyene başvurmanız gerekmektedir.

Yazımızı okuduktan sonra detoks diyet listesini oluşturduğunuza göre, siz de zaman kaybetmeden diyetisyeninize danışarak detoks diyetine başlayabilirsiniz.

İlgili Makaleler

3 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu