SağlıkGüzellikModa

Dar Kıyafet Giymenin 9 Zararı

Dar Kıyafet Giymenin İlginç Zararları 

Dar kıyafetler birçok farklı şekilde şık bir kombin oluşturmaya olanak sağlasa da aslında sağlığınıza zarar veriyor olabilir. Şık olmak veya sağlıklı olmak arasında bir seçim yapacak olsaydınız siz hangisini seçerdiniz? Eminiz ki birçoğunuz sağlıklı olmayı şık olmaktan çok daha önemli bulur ve tercihinizi sağlıktan yana kullanırsınız. Dar kıyafet giymenin zararları  sağlık açısından düşünüldüğünde birçok şekilde karşımıza çıkabilir. Giysiler vücudu çok sıktığında olumsuz etkiler görülüyor. Bu yazımızda dar kıyafet giymenin 9 önemli zararından bahsedeceğiz. İşte dar kıyafetlerin zararları.

Daha Çok Terlersiniz

Dar kıyafet giydiğinizde terleme miktarınızda artış olacaktır. Genelde koltuk altları, ayak ve kasık bölgesinde bu terleme daha fazla yoğunlaşır. Kumaş türünüze göre bakterilerde artış görülebilir. Bu da daha fazla koku ve rahatsızlık hissi anlamına gelir. Özellikle havaların bunaltıcı derecede olduğu yaz aylarında dar kıyafetler giymekten kaçınmanızı tavsiye ederiz. 

Varisli Damarlar Çoğalır

Dar giyim alışkanlıkları varislerin oluşumuna yol açacağı gibi hali hazırda var olan varislerin de çoğalmasına neden olabilir.  Varis oluşumu, kan dolaşımı ile doğrudan ilgilidir. Çünkü zayıflayan kan dolaşımı nedeniyle vücut yüzeyinizde basınç artış yönünde olacaktır. Dar kıyafetler vücudunuzu sıkıca sarar ve normal haline göre fazla sıkışan vücutta damarlar yeterli genişlikte olmaz. Daralan damarlar kan dolaşımını yavaşlatacağından varislere davetiye çıkarmış olurlar. Öte yandan varisler, ayakta uzun süre kalmak gibi nedenlerle de çoğalabilir. Uzun süre ayakta ve hareketli olacaksanız rahat kıyafetler seçmelisiniz.

Kalça Bölgesinde Selülit Artar

Yağ nodüllerinin çok fazla olduğu kalça kısmında dar kıyafetlerin selülit artırıcı etkisini görebilirsiniz. İş hayatında ve özel yaşamında sıklıkla dar giysi seçen kadınlarda pürüzlü görüntünün artmasının nedeni kan dolaşımının zayıflamasıdır. Buna rağmen selülitleriniz varsa eğer, selülitlerden kurtulmak için ne yapılmalıdır yazımızı okuyabilirsiniz.

Ayaklarınız Şişer

Dar giysi giydiğinizde ayaklarınız daha fazla şişer.  Bacaklarınızı ve belinizi saran giysiler nedeniyle kan dolaşımınızda zayıflama meydana gelecektir. Bu durumda kan rahat hareket alanı bulabileceği ayaklara inip ardından tekrar yukarı çıkmakta zorluk çekecektir. Bu durum normalde olduğunuzdan daha erken yorulmanıza ve bitkinlik hissi yaşamanıza da sebebiyet verebilir. Yorgunluk ve bitkinlik hissinizin artışı bu detaylara göre önemlidir.

Zor Nefes Alırsınız 

Vücudun doğru nefes alması için baskı olmamalıdır. Giysilerinizin göğüs, bel kısımlarına baskı yapması nefes alıp vermenizde zorluğa neden olur.  Nefes alış verişinde zorlandığınızda aslında yenilenen hücre hızınızda da azalmaya neden olursunuz. Zira vücuda giren oksijenin azalması demek hücrelerinizin yeterli hızda yenilenememesi demek. Erken yaşlanma nedeni olan bu durumu dar giysiler giymekten kaçınarak engelleyebilirsiniz.

Mide Sorunları Görülür

Midenizde baskı olduğunda ihtiyacınız olan mide asitlerini üretmeniz engellenir ve bu açıdan mide ekşimesi, hazımsızlık gibi sorunlar ardından gelebilir. Sorunu çok farklı yerde aradığınız reflü, gastrit gibi rahatsızlıklarınızın nedeni aslında giydiğiniz kıyafetler olabilir.

Odaklanmanız Zorlaşır

Ruhsal değişiklikler mi yaşıyorsunuz? Peki, buna giydiğiniz dar kıyafetlerin de etkisinin olduğunu söylesek? Dar kıyafetler giydiğinizde vücudunuz kendisini rahat hissetmez. Kendinizi rahat hissetmeden iş veya başka önemli konulara odaklanmakta zorlanabilirsiniz. Çünkü kendinizi sürekli rahatsız ve tedirgin hissedersiniz. Bu nedenle stres seviyenizde çoğalma görülür. Bu durumda dar kıyafet giymek bir zararını da işinize kötü etki şeklinde yansıtır.

Destek Kaybı Yaşanır

Sırt bölgeniz, bacaklarınız, vücudu taşıyan bölgeler dar kıyafet nedeniyle zorlanır. Bu zorlanmada çeşitli bölgelerinizde ağrılar hissedebilirsiniz. Yani taşıyıcı bölümler tam olarak işlevini yerine getirmeme riski taşır.

Cildinizde Kaşıntı Olabilir

Cilt yapısı baskı olması halinde kaşıntı ve kızarıklık gibi sorunlar yaşayabilir. Cildin nefes almasında zorluk olduğunda birçok hastalık görülebilir.

O zaman ben nasıl giyinmeliyim? diye soracak olursanız unutmamanız gereken en temel stil kuralları yazımızı okuyabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu