Ev ve Aile

Çamaşır Makinesi Kokusuna Pratik Çözümler

Çamaşır Makinesi Kokusuna Elveda Deyin

Çamaşır makinesi temizliği de ev temizliğinin bir parçasını oluşturmaktadır. En önemli ev eşyalarından biri olan çamaşır makinesi, kısa süreliğine arızalandığında bile hayatımız büyük ölçüde olumsuz etkilenir.

Çamaşır makinesi başlı başına bir temizlik aracıdır. Bundan dolayı onun da temizlenmeye ihtiyaç duyduğu çoğu zaman unutulmaktadır. Oysa çamaşır makinesi temizliğini ihmal etmemek hem sağlığımız hem de makinemizde kötü koku oluşmaması için gereklidir.

Çamaşır Makinesi Neden Kokar?

Sabun artıklarının, kirlerin birikmesi; nemin makinede hapsolması, küflenme ve benzeri faktörler çamaşır makinesinin kötü kokmasına yol açar.

Çamaşır Makinesi Kokusu Nasıl Giderilir?

Bunun için çamaşır makinesinin haznesini temizlemeli ve bir yemek kaşığı karbonat, bir su bardağı sirke ve iki yemek kaşığı tuz koymalıdır. Daha sonra makineyi en yüksek dereceye ayarlayıp boş halde çalıştırmalıdır. Bu sayede çamaşır makinesi kokuyor şikâyetine çözüm bulunmuş olacaktır.

Çamaşır makinesinde kötü koku problemine karşı şu yöntem de uygulanabilir:

1 çay bardağı limon tuzu ile bir ölçü deterjan karıştırılır. Makine; maximum sıcaklık derecesine getirilir ve en yüksek devire ayarlanıp bu karışım deterjan haznesinin içerisine boşaltılır.

Çamaşır makinesi ‘uzun programda’ çalıştırılır. Program bittikten sonra makinenin kapağı ve deterjan haznesi açılır, kuruması beklenir.

Bu işlem 2-3 ayda bir tekrar edilirse çamaşır makinesinde koku sorunu ortadan kalkacaktır.

Bunun sirke veya çamaşır suyuyla yapılması da mümkündür.

Çamaşır Makinesi Nasıl Temizlenir?

 • Çamaşır makinelerinin çoğu ‘Temiz Kazan’ adlı bir yıkama programına sahiptir. Bu, çamaşır makinesinin kendi kendini yıkaması için geliştirilmiştir.
 • Makinenizin bu tarz bir programı yoksa deterjan kısmına yukarıda bildirilen maddelerden birini ekleyip boş olarak en az 70 derecede 1 saat çalıştırmanız tavsiye edilir. Ardından yaklaşık olarak 400 düşük devirde sıkma yapılmalıdır.
 • Sonra deterjan gözü çıkarılmalıdır.
 • Çamaşır makinesinin kapağı açılmalı , bulunduğu yerin penceresi/kapısı da açık bırakılmalıdır.
 • Gece boyu havalanması ve kuruması sağlanmalıdır.
 • Her 30-40 yıkayışta (2-3 ay arayla) bir defa dış temizliğini ve kazan temizliğini tekrarlamak lâzımdır.

Elma Sirkesi ile Çamaşır Makinesi Temizliği

En pratik çamaşır makinesi temizleme yöntemleri arasında yer alan elma sirkesi ve su karışımı çamaşır makinenizin kirlerden, kötü kokulardan arınmasını sağlayacaktır.

 • Su ve elma sirkesi eşit olarak karıştırılır.
 • Bu karışım bez yardımıyla alınır ve çamaşır makinesinin iç kısmı bununla silinir.
 • Makinenin içerisine dökülüp kısa programda çalıştırılması daha iyi etki etmesine yardımcı olacaktır.
 • Çalışma sırasında bu sirkeli su bütün borulara dahi ulaşarak makinedeki tozların temizlenmesini kolaylaştıracaktır.
 • Makinesini daha temiz ve daha uzun ömürlü kullanmak isteyenler bu yöntemi her ay uygulamalıdır.

Bulaşık Makinesi Tabletiyle Çamaşır Makinesi Temizleme

Bulaşık tableti kullanmak da bu hususta oldukça tesirlidir. Zira bulaşık makinesi tabletlerinin parlatıcı, kireç çözücü özellikleri vardır.

Çamaşır makinesi temizleme yolları arayışındaysanız bunu kullanmak sizi istediğiniz sonuca ulaştıracaktır. Bulaşık makinesi tabletinin kazan bölümüne bırakılması ve makinenin sıcak bir programda çalıştırılması yeterlidir. Bu işlem de yukarıda yazılı işlemler gibi; makine boş iken yapılmalıdır. Aksi takdirde giysilerinizin zarar görme riski mevcuttur.

Not: Bazıları çamaşır makinesi temizliği için ‘sitrik asit’ kullanılmasını önermektedir. Bunun kireç birikintilerini temizlediği iddia edilmektedir. Halbuki böyle yapılması doğru değildir. Zira bu madde, çamaşır makinesinin lastik parçalarında aşınmaya sebebiyet verir.

Çamaşır makinesini temizlemek isterken bozmamak için dikkatli olunmalı ve evde çamaşır makinesi temizleme yöntemleri olarak az evvel bildirdiğimiz doğal ürünlerden faydalanılmalıdır.

Çamaşır makinesinin modeline göre uygun bir temizleyici alarak onu kullanmak da iyi bir fikirdir. Güçlü etkiye sahip kimyasallardan uzak durulmalıdır.

Beyazlar, havlular, tüller ve perdeler nasıl yıkanır konulu makalemizin de ilginizi çekebileceğini düşünüyoruz.

İlgili Makaleler

4 Yorum

 1. Bulaşık Makinesi tableti bayağı başarılı gerçekten. Deneyecek olanlara tavsiye olunur.

 2. Bilgileriniz faydalı bi kısmını uyguluyordum ama yeni öğrendiklerim de var, onları da deneyeğim 👍

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu