Anne ve BebekSağlık

Anne Sütünü Artıran Şeyler Nelerdir?

Anne Sütü Nasıl Artırılır?

Anne sütü; bebeklerin büyüme ve gelişiminde çok önemlidir. Bir bebeğin ilk 6 ay boyunca anne sütünden başka bir şeyle beslenmemesi gerektiği uzmanlar tarafından bildirilmektedir. Fakat bazen annelerin sütü yetersiz olmaktadır. Bu durumda süt yapan yiyeceklere ihtiyaç duyulmaktadır. Meyveler de bunların başında gelir. Vitamin deposu olan bu gıdalar anne sütünün çoğalmasında etkilidir. Üstelik meyve tüketimi anneye de ihtiyaç duyduğu vitaminleri ve mineralleri kazandırır. Bebeğini anne sütünün faydalarından mahrum bırakmak istemeyenler sütünün daha fazla gelmesi için meyve tüketmeye de özen göstermeli, bebeğini düzenli olarak emzirmeyi ihmal etmemelidir. Zira unutulmamalıdır ki hiçbir mama, asla anne sütünün yerine geçecek kadar sağlıklı değildir.

Anne Sütünü Artıran Meyveler

Süt yapan meyveler içerisinde hurma, incir, üzüm, v, ayva, muz ile dağ eriğini saymak mümkündür. Bu meyveler yüksek oranda lif ihtiva etmektedir. Yalnızca sütü artırmakla kalmayan bu meyveler; annenin bağırsak rahatsızlıklarına da çok iyi gelecektir.

Emzirme dönemindeyseniz günde en az 2,5-3 litre su içmeye de özen göstermeniz gerekir. Sıvı tüketiminin bundan daha az olmaması lâzımdır. Günlük sıvı ihtiyacınızı bol suyla karşılayabileceğiniz gibi komposto tüketerek veya bu gibi doğal meyve suları içerek de gereksinim duyduğunuz sıvıyı alabilirsiniz. Bebeğinizi emzirmeden önce 1-2 bardak meyve suyu içmeniz önerilir. Bu, sütünüzün çoğalmasına destek olacaktır.

Armut, üzüm hoşafı, kuru kayısı, şeftali, kuru erik kompostoları da süt yapan şeyler arasındadır.

Sütünüzün daha çok gelmesini istiyorsanız vitamin ve mineral deposu olan dut, kivi, nar gibi meyveleri de beslenme programınızdan eksik etmemelisiniz.

Anne Sütünü Artıran Kür Tarifi

Sütünüzün çoğalması için incir kürünü uygulayabilirsiniz. Bunun için yarım litre klorsuz suyu kaynamaya bırakın. (Marketten alacağınız suları da kullanabilirsiniz.) Su kaynarken 8-10 adet kuru inciri ikiye bölüp suya atın. Ağzını kapatıp kısık ateşte 5 dakika boyunca kaynatın. 5 dakika sonra içerisine bir havuç dilimleyin. Tekrar ağzını kapatarak kısık ateşte 3 dakika daha kaynatmayı sürdürün. Ilımasını bekleyin ve süzüp öğle saatinden önce 1 su bardağı tüketin. Bunu öğleden sonra da tekrarlayın. Tok veya aç karnınıza içebilirsiniz. Günde 2 defa olmak üzere her gün uygulamaya devam ederseniz faydasını göreceksinizdir.

Not: Anne sütünü artırmak için dereotu yemek de önerilir. Sabah ve akşam yemekten önce dereotu tüketmenin anne sütü miktarına büyük katkısı vardır.

Ayrıca günde iki porsiyon taze üzüm yemek anne sütünün çoğalmasını sağlayacaktır.

Haşlanmış taze beyaz dut kurusu, çilek, taze beyaz dut da anne sütünü artırmaktadır.

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. Çok iyi geliyor yukarda yazanlar kızlar ben faydasını çok gördüm sizlere de tavsiye ediyorum 🍒🍍

  2. Bol su için yemeği abartmayın yemekle ilgili söylenenlere de çok inanmayın yoksa benim gibi mağdur olabilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu