GüzellikSağlık

Aknelerden Kurtulmak İçin Uygulayabileceğiniz 8 Yöntem

Doğal Yöntemler İle Akneleri Yok Edin

Akne Nedir?

Yaygın olarak sivilce ismi de verilen akne, deri altında bulunan yap bezlerinin ve kıl köklerinin tıkanması ile oluşur. Akne yani sivilce, önemli bir hastalık olmasa dahi dikkat edilmesi gerekir zira cildinizde kalıcı izler bırakabilirler. Sivilcelerin sıkılarak patlatılır mı veya sivilcelerin sıkılarak patlatılması doğru mudur? Diye soracak olursanız bu yöntem kesinlikle yanlıştır. Zira sivilcenin yani aknenin sıkılarak patlatılması deride daha çok yayılmasına, daha çok akne çıkmasına yol açtığı gibi cildinizde de izler bırakır. Peki, sivilceler nasıl geçer? Evde kolayca uygulayabileceğiniz doğal yöntemler ile siz de sivilcelerinizden yani aknelerinizden kurtulabilirsiniz.

İstenmeyen Akneler İçin Evde Yapabileceğiniz Doğan Yöntemler

Akne günümüzde en büyük cilt problemlerden biridir. Ergenlik döneminin başlarından itibaren sizi rahatsız edecek derecede akne probleminiz olabilir. Kimi kişilerde bu dönem hafif bir şekilde atlatılırken kimisinde de bu dönem oldukça ağır geçer. Akneler ergenlik döneminden itibaren oluşmaya başlasa da doğru bilinenin sadece ergenlikle çıkmaz. 30 hatta 40 yaşından sonra bile akne probleminiz olabilir. Stres, regl dönemi, beslenme tarzı, çevresel faktörler ve özellikle de yanlış cilt bakımı uygulamaları yüzümüzde akne oluşumuna neden olabilir. Peki, evde doğal yöntemler ile aknelere nasıl son verebiliriz?

1-Diş Macunu

Parmak ucunuza alacağınız ufak bir diş macununu sivilcenizin üzerine yedirebilirsiniz. Bu işlem sivilcenizin dışarı çok daha hızlı çıkarak kurumasına neden olacaktır.

2- Limon

Her gün yatmadan önce yüzünüze peeling şeklinde uygulayacağınız yarım limon tüm sivilcelerinizin sonunu getirebilir. Gece boyu yüzünüze kalan limon sivilcelerinizin kuruyarak yok olmasına neden olacaktır.

3- Beyaz Sirke

Küçük bir pamuğa biraz beyaz sirke damlatın ve bu pamuğu yavaş bir şekilde sivilcenizin üzerinde gezdirin. Bu şekilde sivilcenin iltihabının çok daha kolay bir şekilde atılmasını sağlayacaktır.

4- Sarımsak

Bir diş sarımsağı soyun ve daha sonra yemeğe konulacak kıvamda ezin. Ezdiğiniz sarımsağı sivilcenizin olduğu bölgeye uygulayarak 20 dakika kadar bekleyin. Daha sonra sarımsak sürdüğünüz yüzünüzü ılık su ile güzel bir şekilde durulayın. Bu şekilde sivilcenizin kısa bir sürede iltihabının atılmasını ve kurumasını sağlayacaktır.

5- Üzüm

Buzdolabında soğumaya bıraktığınız üzümleri soğuduktan sonra alarak ortadan ikiye bölün. Ortadan ikiye böldüğünüz üzümleri sivilcenizin olduğu bölgede gezdirin. 10-15 dk ovalama işlemi yaptıktan sonra yüzünüzü yıkayabilirsiniz.

6- Yumurta Beyazı

Sarısından ayırdığınız yumurta beyazını bir pamuk yardımı ile sivilcenizin üzerinde gezdirin. Daha sonra soğuk su ile güzel bir şekilde durulayın. Yumurta beyazı yöntemi sivilcelerinizden en hızlı kurtulabileceğiniz yöntemlerden biridir.

7- Papatya Çayı

Papatya çayının içerisine eklediğiniz bir tutam kuru maya tüm sivilcelerinize son verebilir. Bu karışımı elde ederek yüzünüze sürmeli ve 10 dakika kadar beklemelisiniz. Daha sonrasında su ile yüzünüzü durulayabilirsiniz.

8- Nane Suyu

Nanenin suyunu çıkararak bir pamuk yardımı ile yüzünüze uygulayın. Bu yöntem sivilcelerinizin kurumasında oldukça etkili bir rol oynayacaktır.

Daha iyi bir cilde sahip olabilmek için 12 maddede cilt bakımı yazımızı okumayı ihmal etmeyin.

İlgili Makaleler

2 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu