GüzellikSağlık

12 MADDEDE İDEAL CİLT BAKIMI NASIL OLMALI 

12 MADDEDE İDEAL CİLT BAKIMI NASIL OLMALI 

Mevsim geçişleri, hava kirliliği, günlük stres derken cildimizin her an bakıma ve ilgiye ihtiyaç duyduğunu biliyoruz. Yıllara ferah, genç ve dinç bir ciltle meydan okumak için profesyonel destek ve müdahalelerin yanı sıra evde, kendi imkanlarımızla da cildimize her gün bakım ve detaylı bir temizlik uygulamalıyız.

Cilt Bakım Ürünlerinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Öncelikle çevreye, hayvanlara ve dünyaya duyarlı ürünler kullanmakta fayda olduğunu hatırlatmak isteriz. Hayvanlar üzerinden deney yapmayan markaların vegan, temiz içerikli, doğaya zarar vermeden üretilmiş ve kullanımı da dünyamıza zarar vermeyen ürünler birinci tercihimiz olmalı. Aveda, The Body Shop, Pure gibi markalar vegan ve temiz içerikli ürün üreten kozmetik markalarından bazıları. 

Bunların yanı sıra cilt tipimize uygun, dermatoloğumuzun ya da güzellik uzmanımızın tavsiye ettiği ürünleri tercih etmemiz gerekiyor. Hem doğru bir bakım ve onarım hem de fayda sağlayabilmek adına cilt tipine uygun ürün kullanmak oldukça önemli.

Temiz İçerikli Ürün Ne Demek?

İçerisinde cildimize zarar verebilecek kimyasalların bulunmadığı ürünler “temiz içerikli” olarak adlandırılıyor.

Cildimize bakım yapmak kadar doğru ürünleri tercih etmek ve doğru biçimde uygulamak da oldukça önemli.

Tercih Edeceğimiz Cilt Bakım Ürünlerinde Hangi Kimyasallar Bulunmamalı?

Kullanacağımız cilt bakım ürünlerinin içerisinde paraben, sülfat, SLS, SLES, firalat, mineral yağ ve tuz bulunmamalıdır. Temiz içerikli ürün olarak adlandırılan ürünlerin içerisinde paraben, sülfat, SLS, SLES, firalat, mineral yağ ve tuz bulunmamaktadır.

Günlük ve Haftalık Cilt Bakım Rutini Nasıl Olmalı?

Günlük olarak sabah ve akşam olacak şekilde cilt temizlenmeli, gece ve gündüz kullanıma uygun ürünler titizlikle uygulanmalıdır.

Aylık olarak detaylı ve kapsamlı bir cilt temizliği yapılmalı, özel ürünlerle cilt bakım ve onarımı desteklenmelidir.

Aylık ve yıllık bazda dermatoloğunuzun ve cilt bakım uzmanınızın uygun gördüğü medikal bakımlar ve müdahaleler tekrarlanmalıdır.

Doktor kontrolünde cilt sağlığınız için herhangi bir tedavi görüyorsanız kullanacağınız her ürün, uygulanacak her bakım ve medikal tüm destekler uzman hekim kontrolünde ve denetiminde gerçekleşmelidir.

İdeal Cilt Bakımı İçin 12 Adım

1.      Makyaj Temizleme

Genelde akşam rutininde uygulayacağımız ilk adım makyaj temizliği. Tüm gün yüzümüzde taşıdığımız belki gün içerisinde tazelediğimiz makyajımızı cilt tipimize uygun cilt ve göz temizliği ürünleri ile bir pamuk ya da makyaj temizleme lifi kullanarak nazikçe temizliyoruz. Kullandığımız ürünlerin cildimizi ve gözümü yakmaması önemli. Gerekirse makyaj temizliğinin ardından yüzümüzü yalnızca su ile bir kez yıkayabiliriz.

2.      Tüylerden Arındırma

Cilt bakımına başlamadan önce yüzümüzde tüylenen ve günlük hayatımızda da aldırdığımız tüyleri almak. Dudak üstü, kaş, yanak, çene gibi günlük olarak da aldırdığımız tüylerimizi cilt bakımına başlamadan almanızı öneriyoruz. Böylece daha derinlemesine bir temizlik sağlamış olacağınız. Tüylerinizi cımbızla almanızı asla önermiyoruz, cımbız tüyleri çok dertleştiriyor. Mümkünse birinci tercihimiz epilasyon, çok mümkün görünmüyorsa yüz için özel tüy alma makinası ile alabilirsiniz. Tüyleri almanın en güvenli ve sağlıklı ikinci yolu ise ip; eğer kendiniz iple alabiliyorsanız evde kullanabileceğiniz en kolay, hijyenik ve cildinize zarar vermeyen yöntem. En son tercihlerimizden biri ise cilt sarkmasına sebep olan ağda. Tüylerimizden de arındıysak artık temizliğe başlayabiliriz.

3.      Cilt Temizliği

Cilt tipimize uygun köpük ya da jel yapılı bir ürünle cildimizi temiz su yardımıyla iyice temizliyoruz. Burada ürünün pigmentli olmaması önemli çünkü bir ilerleyen adımlarda pigmentli bir peeling kullanacağız. Cildimizi çizmek ya da deforme etmek istemediğimiz için yumuşak yapılı fakat temizleyici etkisi yüksek bir ürünle günün kirinden arındırıyoruz.

4.      Buhar Uygulaması

Derinlemesine bir cilt bakımının olmazsa olmazı cilde buhar uygulaması. Buhar makinaları ile evde de cildimizde güvenle bu uygulamayı yapabiliriz. Fakat ya buhar makinamız yoksa? Evde cildimize nasıl buhar uygulaması yapabiliriz? Ocakta kaynattığınız suyu temiz bir kaba alıp 5-10 dakika buharına doğru eğilerek yüzünüze buhar uygulamasını gerçekleştirebilirsiniz. Cildiniz soğumadan peeling aşamasına hızlıca geçelim, hadi!

5.      Peeling

Yumuşak pigment yapısına sahip ve cilt tipimize uygun bir peeling ile temizliğimize devam ediyoruz. Peelingi ister bir yardımcı ürünle ister lifle ister ellerimizle uygulayalım hepsinde de dikkat etmemiz gereken en önemli nokta cildimizi tahriş edecek şekilde bastırmamak. Oldukça hafif, naif ve hassas bir uygulama yapmamız gerekiyor. Tüm bakım içerisinde en hassas davranmamız gereken ve özenli olmamız gereken adım peeling uygulaması. Cildinizi peelingten temiz su ile arındırdıktan sonra maske adımına geçiyoruz.

6.      Maske

Yumuşattığımız cildimize gözenek sıkılaştırıcı, arındırıcı ve cilt tipimize uygun maske uygulaması yapıyoruz. Gözenek sıkılaştırmak için birinci tavsiyemiz beyaz kil maskesi. Bu maskeyi tüm yüzünüze güvenle uygulayabilirsiniz. Ardından lokal maskelere geçeceğiz. Yanaklarımıza ayrı, T bölgesine ayrı, göz altına ayrı maske uygulaması yapıyoruz. Bunun sebebi yüzümüzün her alanın ihtiyaç duyduğu şeylerin birbirinden farklı olması. Maskelerimizi de yıkayarak arındırdıktan sonra siyah noktalarımızda özel olarak ilgilenmeye başlayabiliriz.

7.      Siyah Nokta Temizleme

Tüm bu temizliğe rağmen cildinizde hala siyah nokta kaldığınızı düşünüyor ve gözlemliyorsanız siyah nokta bantları, siyah nokta etkili maskeler veya peelingler ile lokal bölgelere uygulama yaparak cildinizi siyah noktalardan tamamen arındırabilirsiniz.

8.      Tonik

Termal su ya da gözenek sıkılaştırıcı tonik yardımıyla açığımız gözeneklerimizi sağlıklı ve doğru bir biçimde kapatıyoruz. Gözeneklerimizi kapatmak oldukça önemli çünkü temizleme esnasında açtığımız gözenekleri tonik adımı ile kapatmaksak içerisi kir dolup tekrar siyah nokta oluşumuna sebep olabilir ve tüm cilt temizliğimiz boşa gitmiş olur. Cilt bakımımızın sonuna yaklaşırken şimdi de yüzümüzde özel ilgiliye ihtiyaç duyan lokal bölgelere neler yapabiliriz ona bakalım.

9.      Lokal Bakım

Çatlayan, kuruyan dudaklarımıza nemlendirici, dudak balmı uygulaması; varsa sivilcelerimize kurutucu ya da önerilen ürünlerin uygulanması; tercihe bağlı olarak kâğıt maske uygulaması cildimizin ihtiyacına göre şekillendireceğimiz cilt bakım adımlarından biri. İhtiyacımıza uygun bir biçimde bu adımı da tamamladıktan sonra kendimi en çok şımartacağımız adın olan serum uygulamasına geçebiliriz.

10.  Serum

Cildi rahatlatmak, cilt temizliğinize değer katmak ve bir sonraki adımda kullanacağınız ürünün cilde iyice nüfuz etmesi için serum kullanımı oldukça önemli. Cilt tipinize uygun bir serum ile cildinizi hem rahatlatıp hem bir sonraki ürüne hazırlayabilirsiniz. Serumu ellerinizle manuel olarak, masaj yaparak da uygulayabilirsiniz fakat serum uygulamaya uygun ürünler kullanmanızı tavsiye ederiz. Böylece tüm ürün cildinize en doğru ve eşit bir biçimde dağılır ve hızlıca nüfuz eder.

11.  Göz Bakımı

Göz altı torbaları, kırışıklıkları, ışık dengesizlikleri ya da morlukları gibi müdahale gerektiren alanlar varsa önerilen ve cilt tipimize uygun ürünlerle göz bakımımızı tamamlayıp nemlendirme adımı ile cilt bakımımızı sonlandırabiliriz. Göz çevremizi bu bölge için uygun bir krem ya da jelle nemlendirmeliyiz. Bir sonraki adımda tüm cildimize uygulayacağımız nemlendirme ürünleri göz çevresine uygulanmamalıdır.

12.  Nemlendirici ve Cilt Yağları

Cilt bakımımızın son adımı olarak cilt tipimize uygun cilt yağlarını ve nemlendirici bakım kremlerini uyguluyoruz. Artık tamamen arınmış ve hafiflemiş cildinizin parladığını, aydınlandığını ve tazelendiğini gözlemleyeceksiniz.

Her adımı günlük rutinimizde uygulayamayacak olsak da temiz ve genç bir cilt için her gün doğru ürünlerle ve doğru uygulama teknikleriyle cildimizi temizlemek oldukça kıymetli.

Tertemiz cildinizle güzel bir gelecek diler, daha iyi bir cilt için aknelerden kurtulma yöntemleri yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu